przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Podsumowanie Szkolnego Festiwalu Naukowego "Explory"

23 listopada w Liceum Ogólnokształcącym nr 16 odbył się Szkolny Festiwal Naukowy EXPLORY. Impreza koordynowana przez Fundację Zaawansowanych Technologii pozwala młodzieży zaprezentować swoje pomysły, wynalazki, nowatorskie rozwiązania.

Najlepsze projekty z etapów szkolnych przechodzą do konkursów rejonowych by finalnie zostać zaprezentowane na corocznym festiwalu w Gdyni. Fundacja wsparła szczecińskie liceum grantem w wysokości 3000 zł na organizację, ale co ważniejsze organizuje cykl szkoleń i spotkań mentorskich dla nauczycieli organizujących wydarzenie oraz uczniów którzy realizują projekty konkursowe. Istnieje nawet możliwość wystąpienia o wsparcie finansowe dla poszczególnych projektów, jeżeli ich badanie i rozwój byłby znacznym obciążeniem dla młodego naukowca.

Część konkursowa poprzedzona była warsztatami i webinariami prowadzonymi przez pracowników Wydziału Poradnictwa Zawodowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, prezentacją Koła Naukowego SolarBoat z Akademii Górniczo – Hutniczej, warsztatami skanowania i druku 3D, oraz pokazem możliwości symulatora manewrowego samochodu ciężarowego Akademii Techniki Jazdy „Igielski”. Niestety ze względu na obostrzenia sanitarne zajęcia te prowadzone były zdalnie. Udział w zajęciach wzięło udział ponad 120 osób.

W tegorocznej edycji do organizacji Festiwalu wyłoniono 16 placówek z całej Polski. Uczniowie szczecińskich szkół mogli zaprezentować swoje prace w LO XVI przy ulicy Dunikowskiego. Zgłoszonych zostało 6 prac głównie poruszających zagadnienia związane z nowymi technologiami i kierunkami rozwoju informatyki. Zwycięska praca Jakuba Cywińskiego „Projekt Luxtopos” jest próbą stworzenia jednego ze światów metaversu (meta uniwersum), na którym prawdopodobnie opierać się będzie Internet przyszłości. Drugie miejsce to praca zespołowa Kornelii Łabanowicz i Julii Olechnowicz polegająca na stworzeniu narzędzia usprawniającego prace grafików komputerowych. Dzięki zastosowaniu programu przyśpieszmy rysowanie postaci robiąc zdjęcie modelowi w odpowiedniej pozie. Trzecie miejsce zajęła praca Marii Orłowskiej dotycząca morskich ferm wiatrowych a w zasadzie zwiększenia ich możliwości poprzez dodatkowe wykorzystanie ich podstaw do hodowli morskich organizmów. Wyróżnione zostały prace Adama Byszuka i Celiny Fendryk związane z modułowym zastosowaniem paneli fotowoltaicznych na budynkach z wielkiej płyty, oraz Zuzanny Zalech, która zaprezentowała pomysł na szafę ułatwiającą dobór garderoby w zależności od wielu zmiennych (pogoda, nastrój). 

Autor:  XVI Liceum Ogólnokształcące 
01.12.2021
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021