przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Z wizytą w Archiwum Państwowym…

Na zaproszenie dyrekcji Archiwum Państwowego w Szczecinie wzięliśmy udział w projekcie polsko – niemieckim pn. „Historia łączy”, którego celem było przybliżenie młodzieży pracy samego archiwum oraz ukazanie naszego miasta w historycznej perspektywie.
Spotkanie rozpoczęło się w siedzibie Archiwum Państwowego przy ulicy Św. Wojciecha. Wzięli w nim udział uczniowie ZS Nr 11, ZSO Nr 2, ZSO Nr 4 w Szczecinie, a także uczniowie dwóch niemieckich szkół z Greifswaldu.

Po krótkim wykładzie poświęconym archiwum, udaliśmy się na spacer po Szczecinie, podczas którego uczniowie ZS Nr 11 przedstawili rys historyczny najważniejszych zabytków miasta. Poczynając od Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, poprzez Plac Solidarności, Muzeum Przełomu, Filharmonię, Zamek Książąt Pomorskich doszliśmy do Nowego Ratusza.

Następnie przeszliśmy do budynku ZSO Nr 4, gdzie szkoły biorące udział w projekcie przedstawiały swoje prezentacje dotyczące wybranych tematów. Dzięki nim mogliśmy poznać historyczne miejsca wybranych dzielnic Szczecina, a także ślady kultur innych narodowości zamieszkujących w przeszłości nasze miasto.

Uczniowie z Greifswaldu zaprezentowali swoje szkoły oraz omówili współpracę z tamtejszym archiwum związaną z poznawaniem historii Żydów na terenie ich miasta.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, ale ponieważ plan był bardzo napięty nie udało nam się nawiązać bliższych znajomości. Liczymy jednak, że w wyniku naszej rewizyty jesienią tego roku uda nam się bliżej poznać uczniów obu niemieckich szkół.
 

Autor:  Zespół Szkół nr 11 
07.06.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie