przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Szczecińskie szkoły ponownie potwierdzają swoją jakość

XIII Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Organizacji i Zarządzania z ZS nr 8 zajęły wysokie miejsca w ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. To kolejny rok z rzędu, gdy Kapituła Rankingu docenia szczecińskie placówki.

„Trzynastka” od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach przygotowywanych przez miesięcznik „Perspektywy”. W tym roku, podobnie jak przed dwunastoma miesiącami, szczecińskie liceum uplasowało się w ścisłej czołówce zestawienia zajmując 3. miejsce. Oprócz naszej placówki, na podium znalazło się także XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy oraz Liceum Akademickie UMK z Torunia.

Pomimo, że sposób oceniania szkół przez lata zmieniał się, XIII Liceum Ogólnokształcące niezmiennie udowadniało swoimi wynikami, że znajduje się w ścisłej czołówce polskich szkół. Przy opracowywaniu tegorocznego zestawienia liceów ogólnokształcących pod uwagę były brane takie czynniki jak: wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 % punktów), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 % punktów) oraz sukcesy w olimpiadach (25 % punktów).

Dodatkowo, XIII Liceum Ogólnokształcące zajęło również 4. miejsce w Rankingu Szkół Olimpijskich oraz 7. miejsce w Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących.

Warto podkreślić, że w pierwszej 50 Liceów Ogólnokształcących, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazło się również szczecińskie II LO im. Mieszka I. Dodatkowo „Pobożniak” został również sklasyfikowany w pierwszej 50 Rankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących.

W tym roku, ponownie duży sukces odniosło również Technikum Organizacji i Zarządzania funkcjonujące w ZS nr 8. W Rankingu Głównym Techników placówka zajęła dziewiąte miejsce. W tym przypadku, Kapituła Rankingu pod uwagę brała takie czynniki jak wyniki egzaminów zawodowych (30% punktów), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 % punktów) oraz z przedmiotów dodatkowych (30 % punktów), a także sukcesy w olimpiadach (20 % punktów).

Tegoroczny wynik osiągnięty przez Technikum Organizacji i Zarządzania oznacza, że podobnie jak przed rokiem, placówka jest najlepszą tego typu szkołą w województwie zachodniopomorskim. 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 
12.01.2022
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021