przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Sesja popularnonaukowa w LOzOI

 

Od dziewiętnastu lat w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi 30 listopada odbywa się sesja popularnonaukowa. Nie mogło być inaczej i w tym roku.

Tym razem jej tytuł "Ten jest z ojczyzny mojej" ,zaczerpnięty z wiersza Antoniego Słonimskiego, stał się pretekstem do dyskusji na temat, czym jest ojczyzna, gdzie jest ojczyzna, czym jest dobro i godność człowieka. Pochyliliśmy się nad problemem uchodźstwa, migracji i miejsca człowieka we współczesnym świecie.

Uczniowie klas maturalnych stanęli w szranki debaty oksfordzkiej, której tezę stanowiły słowa Cycerona „Ojczyzna jest tam, gdzie dobrze.”, Uczniowie pozostałych klas mogli zmierzyć się z tematami związanymi z sesją w konkursie multimedialnym.

Jak co roku zostały też rozdane nagrody w konkursie literackim dla uczniów gimnazjów i klas siódmych szkół podstawowych, w którym młodzi adepci sztuki pisania próbowali odpowiedzieć na pytanie: Cudzoziemiec w Polsce – Polak, czy nie-Polak? Najbardziej zaciekawiła nas odpowiedź Pawła Szyllera z gimnazjum przy SP 7 w Szczecinie.
Naszymi gośćmi byli: dr hab. Angelo Rella, kierownik Katedry Italianistyki US oraz Konsul Honorowy Włoch w Szczecinie, a także wolontariusze Caritas: Eszter i Eszter z Węgier, Joschua z Niemiec i Francesco z Włoch. Nasi goście opowiedzieli nam o Polsce widzianej z dystansu, ale też mówili o Szczecinie, jako miejscu dobrym do życia, pracy i nauki.

Na koniec wszyscy biesiadowaliśmy przy wspólnym stole. To był udany dzień.
 

Autor:  Liceum Ogólnokształcące z OI 
04.12.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie