przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

"Teatr z klasą" - nabór do klas patronackich

Drodzy Nauczyciele!

Pod hasłem TEATR Z KLASĄ pragniemy ogłosić nabór do klas patronackich w Teatrze Lalek „Pleciuga”. Szczegółowe informacje poniżej!

Teatr Lalek „Pleciuga” zaprasza do składania zgłoszeń do udziału w pilotażowym programie klas patronackich w roku szkolnym 2022/2023. Idea klas patronackich opiera się na założeniu, że teatr (sztuka/kultura) nie tylko uwrażliwia młode pokolenie, nie tylko poszerza ogólną wiedzę o świecie i relacjach międzyludzkich, ale także może pomóc w nabyciu konkretnych umiejętności przydatnych w procesie nauki i autoprezentacji. Każdorazowe spotkanie będzie się składać z dwóch części: obejrzenia spektaklu i części warsztatowej. Zajęcia po spektaklu będą luźno nawiązywać do jego aspektów (np. wykorzystanych form plastycznych, konstrukcji wybranych postaci, zdarzeń fabularnych). Warsztaty prowadzone będą przez odpowiednich specjalistów w danej dziedzinie. Charakter warsztatów dostosowany będzie do wieku uczestników zajęć.

Zasady klas patronackich:

 • 6 klas w roku szkolnym 2022/23
 • po jednej klasie z każdej szkoły
 • dedykowana grupa: klasy 1 – 4
 • ilość uczestników poszczególnych zajęć: 20-30 osób
 • cykl pięciomiesięczny: październik – luty oraz styczeń – maj (do wyboru)
 • odpłatność wynosi normalną cenę za bilet grupowy (aktualnie 19 zł od osoby) + symboliczna złotówka za spotkanie
 • w pierwszym roku realizacji programu tematyka zajęć będzie zbieżna, różnić się będzie stopień trudności i metody pracy
 • każda klasa objęta patronatem będzie miała swojego opiekuna – aktora

Tematyka spotkań klas patronackich:

 1. Poznaj teatr. Oprowadzenie po teatrze, poznanie działów instytucji, zwiedzanie kulis. Po zajęciach dzieci będą znały zadania poszczególnych grup zawodowych oraz specjalistyczne nazewnictwo dotyczące techniki teatralnej.
 2. Techniki lalkowe. Prezentacja i zasady animacji. Po zajęciach dzieci powinny rozpoznawać podstawowe techniki lalkowe wykorzystywane w teatrze.
 3. Jak powstaje przedstawienie teatralne. Dzieci poznają poszczególne etapy pracy nad przedstawieniem, poznają także zawody twórców teatralnych oraz materiały towarzyszące premierze.
 4. Przede wszystkim słowo. Zajęcia, które służą nabyciu nawyku poprawnego i wyraźnego mówienia.
 5. A teraz mnie posłuchaj. Zajęcia przygotowujące do publicznego wystąpienia, przełamywania barier, lęku, panowania nad emocjami.

Zainteresowanych nauczycieli prosimy o wysłanie zgłoszenia mailowo na adres: sekretariat@pleciuga.pl
W treści prosimy zawrzeć informację, dlaczego Wasza klasa ma wziąć udział w projekcie. 
Termin zgłoszeń upływa 31 maja 2022 r.
Dodatkowych informacji udziela:
Anna Garlicka: 603-845-229 

Autor:  Teatr Lalek Pleciuga 
13.05.2022
Zaprojektuj przyszłość miasta - Szczeciński Budżet Obywatelski 2023