przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Jak nie czytam, jak czytam w Gimnazjum nr 21

A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz.
M. Rej

Czytać można siedząc lub leżąc wygodnie na kanapie, można też jadąc w tramwaju, czy siedząc na podłodze w centrum handlowym. Ważne, żeby mieć kontakt z książką, wszak to ona jest jednym z „największych cudów ludzkiej cywilizacji”. Jej też poświęcona była ogólnopolska akcja masowego czytania. Organizatorem głównym wielu działań podjętych 10 czerwca o godzinie 10:00 przez uczniów i nauczycieli była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.


Nasze gimnazjum również wzięło udział w akcji propagując hasło „Jak nie czytam, jak czytam”. Formą naszych działań był czytelniczy flash mob (nieoczekiwane wydarzenie zorganizowane w publicznym miejscu). Wybrani uczniowie naszej szkoły, każdy z książką w ręku, rozpoczęli akcję już w tramwaju. Od razu też widok dużej grupy młodych ludzi czytających w całkowitej ciszy zwrócił uwagę wszystkich pozostałych pasażerów. Potem gimnazjaliści pojawili się, jak ludzie, którzy się w ogóle nie znają, w Galerii Handlowej Turzyn. Pojedynczo lub parami wchodzili do holu i, stojąc lub siedząc na podłodze, czytali w ciszy książkę. Powiększająca się grupa niecodziennie zachowujących się uczniów wzbudzała zainteresowanie przechodniów.

Potem nastąpił kolejny punkt akcji – zapraszanie innych osób do wspólnego czytania. I udało się! Grupa naszych gimnazjalistów zasilona została przez starsze panie, innych nastolatków i kilkoro studentów. I tak jak zaplanowaliśmy - akcja zakończyła się głośnym odczytaniem fragmentu książki „Oskar i pani Róża”. Całe zdarzenie zostało sfilmowane, a sprawozdanie z jego przebiegu wysłane do organizatorów ogólnopolskiej akcji. Ślad po nim pozostał też w formie relacji obecnych w centrum handlowym reporterów Polskiego Radia Szczecin.

Panie Szulc i Gawęcka dziękują naszej młodzieży, dzięki której możliwy był udział w ogólnopolskiej akcji i ustanowieniu rekordu czytania w jednym momencie.


SZCZĘŚCIE TO RADOŚĆ Z TEGO, CO STAŁO SIĘ NASZYM UDZIAŁEM.


Ewa Gawęcka

 

Autor:  Gimnazjum Nr 21 
20.06.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie