przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wydarzenia październikowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Zestawienie wydarzeń odbywających się w październiku 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

Noc Bibliotek 2019
V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, jak co roku, bierze w niej udział. Na Noc Bibliotek zaprasza filia biblioteczna nr 6 w Dąbiu, filia biblioteczna nr 48 i ProMedia.
Szczegóły:

Pan Górski i Spółka dadzą koncert w dąbskiej bibliotece!
4 października, godz. 18.00 (filia nr 6, ul. Dziennikarska 39)
Koncert jest jedną z atrakcji w ramach Nocy Bibliotek. Poezja śpiewana w ciepłym, męskim wydaniu.
Trzej bardowie z zespołu Pan Górski i Spółka zabiorą nas w sentymentalną podróż, pośród akustycznych brzmień inspirowanych twórczością Kaczmarskiego, Awdiejewa i Gintrowskiego.
Autorskie kompozycje Sebastiana Górskiego nawiązują do miłości, przemijania, poszukiwania swojego miejsca w świecie, ale również z przymrużeniem oka komentują rzeczywistość.
Członkowie zespołu: Sebastian Górski (tekściarz, gitarzysta, perkusista), Tomasz Skaya (lider i założyciel „Quo Vadis”), Przemysław Nowak (wirtuoz akordeonu)
Zapraszamy. Wstęp wolny!

Znajdźmy wspólny język, czyli Noc Bibliotek 2019
4 października, godz. 17.00 (filia nr 48, ul. Rydla 93)

Zapraszamy młodych czytelników do udziału w grze „Bractwo PAX”. Zadania, zagadki, tajemna historia wprowadzi nas w ekscytującą fabułę szwedzkiej serii urban fantasy dla młodzieży. Bohaterowie serii PAX to dwaj chłopcy, dwunastoletni Alrik i dziewięcioletni Viggo, w których na pozór zwyczajne życie z impetem wkracza magia. Dołącz do nas, stań się uczestnikiem ich przygody. Rywalizację i zabawę zwieńczy seans filmowy. W przestrzeni bibliotecznej wyświetlony zostanie film familijny „Ptyś i Bill”.
Gra przeznaczona dla osób w wieku 9-12 lat. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy w bibliotece (ul. Rydla 93) lub pod numerem telefonu 91 46 42 881.

Noc Bibliotek w ProMediach
4 i 5 października ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

W piątek (4 października 2019) o godz. 20.00, „Escaperoom ze skarpetkami”! (Uwaga! Wymagana umiejętność czytania i pisania). Obowiązują zapisy w bibliotece (al. Wojska Polskiego 2) lub pod numerem telefonu 91 506 50 56.
W sobotę (5 października 2019), o godz. 11.00 zapraszamy na warsztaty komiksowe, a o godz. 17.00 odbędzie się projekcja filmu „Ptyś i Bill”.
Czekamy na wszystkich zainteresowanych nocnych marków bibliotecznych!

_______________________________

Ponadto:

„Walki uliczne” – film w ProMediach
8 października, godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Projekcja filmu „Walki uliczne”. Potem zapraszamy do dyskusji. Wstęp wolny.
„Walki uliczne”, reżyseria: Marshall Curry, 83', 2005 USA.
Rasowa kampania wyborcza w pigułce – ze wszystkimi pozytywami i negatywami zjawiskami. Dynamiczny dokument Marshalla Curry'ego to kronika wyborczej walki o stanowisko burmistrza Newark pod New Jersey. Do pojedynku stają: urzędujący już przez kilkanaście lat burmistrz James Sharpe i 32-letni nowicjusz, prawnik – Cory Booker. Obaj są ciemnoskórzy. Obaj są Demokratami. I obaj starają się być przekonujący. Ten pierwszy to stary polityczny wyga z licznymi koneksjami, bezwzględnie wykorzystujący w kampanii swoją pozycję. Za drugim przemawia energia, pasja i świetne wykształcenie. Przez kilka miesięcy kamera towarzyszy niemal wszystkim poczynaniom Bookera rejestrując niezwykłą filmową kronikę wyborczej rywalizacji, która szybko nabiera kolorów i tempa.
Komu uda się wypunktować przeciwnika w wyborczym ringu?
"WATCH DOCS Zrób to sam" to projekt, w ramach którego wybitne dokumenty prezentowane podczas minionych edycji festiwalu są udostępniane wszystkim osobom i instytucjom w Polsce chętnym zorganizować publiczny lub prywatny, nieodpłatny pokaz, połączony z debatą lub rozmową.

Demiurg – komiks w ProMediach
14 października, godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Spotkanie z Karoliną Walczak, promujące jej najnowszy komiks „Demiurg”. Wstęp wolny.
„Ulepione, namalowane, wyśpiewane, wymurowane, sklejone, wymyślone, zapisane, utrwalone. Spod ludzkiej ręki, wyobraźni, rozumu. Co dzieje się z tym wszystkim, co człowiek «rodzi»? Z prezentami zrobionymi i podarowanymi od serca, ale niechcianymi? Ze sztuką, która zgubiła swoją epokę i musi funkcjonować w nierozumiejących ją czasach (czasem z nosem przetrąconym przez Instagramową modelkę)? Z dawno zaszczepionymi myślami, z których teraz wszyscy się śmieją?
Brzmi to trochę pretensjonalnie, ale cóż, między innymi takie pytania zadawałam sobie 10 lat temu rysując tę historię bez słów. Dzisiaj, dzięki determinacji Wydawcy, możesz Czytelniku w tę niejasną historię wejść”. (Karolina Walczak)
Karolina Walczak, urodzona w 1989 r. w Szczecinie. Absolwentka Liceum Plastycznego w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku grafika. Stypendystka Prezydenta Miasta Szczecin.

Spotkanie z Moniką Sznajderman
18 października, godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Spotkanie promujące najnowszą książkę Moniki Sznajderman, „Pusty las”. Rozmowę z Autorką poprowadzi dziennikarka, Agata Rokicka. Wstęp wolny.
O książce: Żyjąc, zajmujemy miejsce tych, którzy byli przed nami, taka jest oczywista kolej rzeczy. Jak jednak żyć w miejscu, w którym garstka ludzi zajmuje miejsce po ośmiuset, jak wypełnić taką przestronną pustkę? Szczególnie, gdy tych ośmiuset nie odeszło tak, jak nakazuje czas, lecz zmiotła ich historia? Pusty las to opowieść autorki o życiu w Wołowcu, beskidzkiej wsi, z której kolejno znikali szukający szczęścia za oceanem biedacy, wizjonerscy nafciarze, Żydzi, Cyganie, Łemkowie. To także jej hołd dla tego miejsca na ziemi, jego historii, przyrody i jego mieszkańców.
Monika Sznajderman – antropolożka kultury; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie.
Autorka książek: „Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS”, „Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej”, „Błazen. Maski i metafory” oraz „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”.

„Toksyczność” – spotkanie z Jarosławem Czechowiczem
21 października, godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Zapraszamy na spotkanie z Jarosławem Czechowiczem i promocję jego książki „Toksyczność”. Prowadzenie: Anna Godzińska. Wstęp wolny.
O książce: Dynamiczny, obsesyjny i chwilami trudny do zaakceptowania monolog matki-alkoholiczki o popadaniu w nałóg i bezkompromisowej z nim walce. I konfrontacja dzieci z traumą, której toksyczność pozostaje na zawsze. Mocna, inspirowana faktami z życia autora powieść, której lektura przywodzi bohaterów do rozliczenia, a czytelników do rachunku sumienia.
Jarosław Czechowicz - ur. 1978, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył również podyplomowe studium dziennikarskie. Od dwunastu lat recenzuje książki na blogu "Krytycznym okiem". Wydał dwa zbiory rozmów z pisarzami: "Rok w rozmowie" (2014) i "Poza napisanym" (2017). Wielbiciel ognistej czerwieni i lodowatej Islandii. Na co dzień nauczyciel języka polskiego. "Toksyczność" jest jego debiutancką powieścią.

Na krawędzi uczuć – w ProMediach
22 października, godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Zapraszamy na spotkanie z Anną Partyką-Judge, autorką ksiązki „Na krawędzi uczuć”. Prowadzenie: Anna Rutkowska. Wstęp wolny.
Anna Partyka-Judge jest absolwentką Studium Nauczycielskiego w Szczecinie, ukończyła też Akademię Muzyczną w Poznaniu (Filia w Szczecinie). Urodziła się i wychowała w Świnoujściu. Obecnie mieszka w Hiszpanii.
Książkę „Na krawędzi uczuć” autorka dedykuje kobietom silnym i słabym, kobietom odważnym i pełnym strachu, kobietom, które nie przestają marzyć! Bohaterkami jest sześć kobiet – różnią się charakterem, pochodzą z odmiennych środowisk. Zamieszkują różne strony kraju. Jowita, Basia, Marta, Anna, Karolina i Edyta to skrajnie różne osobowości. Są w różnym wieku i w innym momencie życia, jednak każda z nich zna smak zdrady. Czy uda im się odnaleźć w tym spotkaniu siłę do realizacji założonego celu? Czy można odbudować to, co wciąż jest chwiejne i otulone mgłą złych decyzji, żywych emocji i smaku...

„Słowem – kobieta” w ProMediach
24 października, godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Kolejne spotkanie z serii „Słowem – kobieta”. Gościem będzie Ewa Maria Slaska, pisarka mieszkające w Berlinie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Spotkanie poprowadzi Monika Lesner. Wstęp wolny.
Monika Lesner jest dziennikarką, koordynatorką projektów polsko-niemieckich, organizatorką Transgranicznego Festiwalu Kobiet, wiceprezeską Fundacji Strefa Dobrych Myśli.
„Słowem - kobieta” to cykl spotkań z wyjątkowymi kobietami mieszkającymi w obszarze Szczecin-pogranicze-Berlin. Każdego miesiąca mieszkanki Szczecina będą mogły uczestniczyć w rozmowach z artystkami, działaczkami, pisarkami oraz ekspertkami, które wzbogacą merytoryczny przekaz spotkania. To nowa formuła, która łączy spotkanie autorskie z panelem na określony temat. Równie ważna jest tu interakcja, do której zachęcamy gości. Klimat kameralnego spotkania będzie tłem do interpretacji dzieł kultury i rozważań na temat kobiecych doświadczeń we współczesnym świecie.

Klub Zaczytanego Malucha
26 października, godz. 11.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Zapraszamy dzieci (w wieku 3-5 lat) wraz z opiekunami do Sali Klubowej w ProMediach.
Klub Zaczytanego Malucha rozwija w dzieciach umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zainteresowanie książkami, integruje z innymi dziećmi w podobnym wieku oraz oferuje zabawy związane z książkami. Dla rodziców jest to możliwość zapoznania się z nowościami na rynku wydawniczym dzięki temu, że ProMedia jako pierwsze oferują nowości książkowe.
Zapraszamy wszystkie maluchy i ich opiekunów na spotkanie z książką, wspólne czytanie, gry i zabawy.
Wstęp wolny.

Szkice włoskie, czyli spotkanie z Piotrem Kępińskim
28 października, godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)

Promocja książki „Po Rzymie. Szkice włoskie” i spotkanie z jej autorem Piotrem Kępińskim. Prowadzenie: Damian Romaniak. Wstęp wolny.
Organizatorem spotkania jest wydawnictwo Forma.
O książce:
Włochy w książce Piotra Kępińskiego są żywe i autentyczne. I niemiłosiernie ambiwalentne. Przyciągające i odpychające zarazem. Pachnące i śmierdzące. Rozwrzeszczane i milczące w skupieniu. Chaotyczne i precyzyjne. Pełne przemocy i nadzwyczaj delikatne. (Tomasz Stawiszyński)
Świetna książka – od dawna żaden tom eseistycznych tekstów nie sprawił mi tak wiele przyjemności i satysfakcji w trakcie lektury. (Leszek Bugajski)
Piotr Kępiński (ur. w 1964 r. w Poznaniu) – poeta, krytyk literacki i eseista. Pracował min. w „Czasie Kultury”, „Dzienniku” i „Newsweeku”; publikował w „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Życiu”; współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Twórczością”. Mieszka w Rzymie.


Biblioteka w Podjuchach:

Warsztaty szachowe w Podjuchach
Filia nr 14 (ul. Krzemienna 17)

Filia biblioteczna nr 14 i Stowarzyszenie Prawy Brzeg Kultury serdecznie zapraszają na cykl spotkań poświęconych grze w szachy. Cykl obejmować będzie 7 praktycznych lekcji podstaw szachowych dla najmłodszych klas: 0, I, II, III. Spotkania prowadzone będą przez trenera Bartosza Pułkę, współzałożyciela i pierwszego prezesa Klubu Szachowego Gryf Szczecin, nauczyciela, sędziego szachowego klasy II, instruktora szachowego w szczecińskich szkołach i przedszkolach oraz czynnego zawodnika od ponad 20 lat. Organizatora wielu turniejów szachowych m.in. Mistrzostw Szczecina Juniorów w szachach, Mistrzostw Szczecina Przedszkolaków, cyklu 4 Pory Roku i innych. Prowadzący będzie opierał się na książce Magdaleny Zielińskiej „Grajmy w szachy”. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami od 1 października 2019 (wtorek). o godz. 17.00.
Obowiązują zapisy tel. 91 46 09 631


Sylwia Trojanowska – warsztaty kreatywnego pisania
Filia nr 14 (ul. Krzemienna 17)

Wraz ze Stowarzyszeniem Prawy Brzeg Kultury zapraszamy do filii bibliotecznej nr 14 w Podjuchach (ul. Krzemienna 17) na warsztaty kreatywnego pisania, prowadzone przez pisarkę, Sylwię Trojanowską. Warsztaty skierowane do starszych dzieci i młodzieży, są bezpłatne. Będą odbywały się w każdy wtorek, od 1 października 2019, o godz. 18.00, do 26 listopada 2019.
Czas trwania każdego spotkania ok. 1 godziny. Obowiązują zapisy tel. 91 46 09 631
Informacja dla uczestników:
Jeśli marzysz o karierze dziennikarskiej lub pisarskiej, jeśli pragniesz prowadzić bloga lub jeśli po prostu jesteś ciekaw, jak wygląda praca pisarza, zapraszam Cię na warsztaty kreatywnego pisania od podstaw.
Czym będziemy się zajmować?
Przede wszystkim zgłębimy tajniki pisarskiego warsztatu. Pisanie to nie magia, a narzędzia i techniki, co oznacza, że każdy, absolutnie każdy może się tego nauczyć. Zajmiemy się pobudzaniem wyobraźni, rozwijaniem pisarskich umiejętności w różnych gatunkach literackich. Szczerze opowiem o swoich początkach i o pisaniu w ogóle po to, by dać Wam impuls do tego, byście się odważyli i zaczęli pisać!
Wierzę, że będzie nam towarzyszyła doskonała atmosfera!
Serdecznie zapraszam i… do zobaczenia!
Sylwia Trojanowska – pisarka, coach, mentorka. Autorka powieści obyczajowych: trylogii z historią Szczecina w tle pt.: „Sekrety i kłamstwa”, trylogii współczesnej pt.: „Szkoła latania” oraz „A gdyby tak…”. Autorka spektakli teatralnych. Jest szczecinianką z urodzenia i z wyboru. Wspiera kobiece inicjatywy i działa na rzecz rozwoju Szczecina. Jest kolekcjonerką chwil i pasjonatką pozytywnego myślenia. Uwielbia podróże te bliskie, i te całkiem odległe.


Warsztaty sterowania dronem w Podjuchach
Filia nr 14 (ul. Krzemienna 17)

Wraz ze Stowarzyszeniem Prawy Brzeg Kultury serdecznie zapraszamy na cykl zajęć teoretycznych i praktycznych ( od 13 roku życia) pt. „Wstęp do pilotażu dronem”. Będą to 3 zajęcia o charakterze wykładowym i 2 zajęcia w terenie. Warsztaty poprowadzi Piotr Duda, który jest pasjonatem, specjalistą od pilotażu dronem. Wykorzysta książkę pt. „Fotografowanie z drona. Praktyczny przewodnik” autorstwa Iva Marloha.
Zajęcia są bezpłatne, rozpoczną się od 3 października, w każdy czwartek o godzinie 18.00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do filii bibliotecznej nr 14, przy ul. Krzemiennej 17.
Obowiązują zapisy telefoniczne; 91 46 09 631

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
01.10.2019
Zostaw 1% w Szczecinie - tu znajdziesz listę organizacji!