przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wycieczka edukacyjna klas piątych do Berlina

We wtorek 8 listopada uczniowie klas piątych, zgodnie ze zwyczajem panującym w naszej szkole, zwiedzili stolicę naszych zachodnich sąsiadów - Berlin.

W stolicy Niemiec uczniowie poznali zarówno najnowszą historię, jak i zdobyli wiedzę o starszych wydarzeniach. Obejrzeli fragmenty Muru Berlińskiego i „dywanu Stalina”, poznali historie ludzi uciekających z Berlina Wschodniego, ich tragiczne losy. Nasz fantastyczny przewodnik ciekawie opowiadał o historii miasta, budynkach i przybliżał nam kraj naszego sąsiada. Autokarem przejechaliśmy przez wszystkie strefy powojennego Berlina. Widzieliśmy dzielnicę rządową z budynkiem parlamentu, Bramę Brandenburską, plac Paryski, pomnik Holokaustu, a także szukaliśmy śladów muru w całym mieście, podziwialiśmy szklany budynek dworca głównego, wieżę telewizyjną i Kolumnę Zwycięstwa.

Przed południem udaliśmy się do Muzeum Historii Naturalnej. Tam oglądaliśmy szkielety dinozaurów, które „ubierały się” w mięśnie i skórę, gdy patrzyliśmy na nie przez wirtualne lornetki, film o powstaniu ziemi, różne gatunki zwierząt, także wymarłe takie jak kwagga, ryby w wielkich słojach oraz kolekcję minerałów, meteorytów i największe bryły bursztynu na świecie. Widzieliśmy największy zrekonstruowany szkielet dinozaura, najlepiej zachowany szkielet Archaeopteryxa. Ogromne wrażenie zrobiły na nas powiększone modele owadów oraz modele zwierząt naturalnej wielkości. Ciekawa była również wystawa o kosmosie i lotach kosmicznych.

Po spacerze po mieście udaliśmy się do Muzeum Techniki i tam czekały na nas kolejne wrażenia. W części muzeum znajdującej się na terenie byłego dworca oglądaliśmy kolekcję lokomotyw i wagonów, szukaliśmy ducha. Potem udaliśmy się na ekspozycję dotyczącą historii żeglugi i lotnictwa. Ogromne wrażenie zrobił na nas bombowiec umieszczony na dachu muzeum. W Spektrum (części eksperymentalnej) sprawdzaliśmy, czy można zobaczyć ciepło i przeprowadziliśmy szereg eksperymentów. Obejrzeliśmy powozy, motocykle, rowery i samochody z różnych epok. Po wystawie dotyczącej komunikacji oprowadzał nas robot.
Uczniowie uczący się języka niemieckiego wykorzystali swoje umiejętności podczas kupowania pamiątek, czytania podpisów pod eksponatami oraz instrukcji wykonania eksperymentów.
 

Autor:  Szkoła Podstawowa Nr 47 
23.11.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie