przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Przed świetęm Zmarłych-bezpiecznie na cmentarzach

Zbliża się szczególny czas dla tych, którzy odwiedzają groby swoich bliskich na cmentarzach. Aby nic lub nikt nie zakłócił nastroju spokoju i zadumy należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

Wielu z nas już w październiku wybiera się na cmentarze, aby przygotować groby bliskich do dnia Wszystkich Świętych. Myśląc o zniczach, kwiatach i porządkach przed tym szczególnym dniem nie należy zapominać o własnym bezpieczeństwie.

Wybierając się w trasę, należy pamiętać o ostrożności, a prędkość dostosować do warunków drogowych i widoczności. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie-szczególnie dzieci-w elementy odblaskowe.Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy-ruch zarówno pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego wyznaczonych.
Wybierając się na cmentarz, nie należy zabierać ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą w tym miejscu potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych lub tych, którzy czekają na moment nieuwagi podczas porządków przy grobach. Wszystkie osobiste przedmioty należy mieć w zasięgu wzroku i nie zostawiać na ławkach, pomnikach czy wokół grobów. Jeśli to tylko możliwe dobrze jest korzystać z towarzystwa innych znajomych lub bliskich, szczgólnie gdy zapada zmrok. Należy pamiętać o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania.
Będąc na cmentarzu-może zdarzyć się, że ktoś zwróci naszą szczególną uwagę, jego zachowanie i sposób bycia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych - należy poinformować o tym pracowników cmentarza lub Policję.
W tym okresie dzieci powinny być pod szczególną ochroną. W okresie jesienno – zimowym, szybko zapada zmrok, jest duży ruch pieszych i pojazdów. Chwila nieuwagi wystarczy aby stracić je z oczu i narazić na niebezpieczeństwo i niepotrzebne stresy.

Szczecińscy policjanci z wszystkich pionów będą dbali o bezpieczeństwo mieszkańców w tych dniach. Wzmożone siły prewencyjne i kryminalne będą wokół i na cmentarzach a wszelkie sygnały zakłócające porządek i spokój publiczny będą na bieżąco eliminowane.

nadkom. Katarzyna Legan
WP KMP Szczecin

Autor:  Komenda Miejska Policji w Szczecinie 
24.10.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie