przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

„Wyprawa Odkrywców”

 

„Wyprawa Odkrywców”, wyrusza 23 czerwca 2018 roku


„WYPRAWA ODKRYWCÓW – Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina”


Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, lecz także stworzyli podwaliny nowoczesnego Państwa.

Aby uczcić fakt 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w ramach szczecińskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY” i „Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej” zorganizowana została wyprawa żeglarska pt. „Rejsy Odkrywców – Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina”.

W wyprawie organizowanej przez Miasto Szczecin i Pałac Młodzieży Pomorskie Centrum Edukacji weźmie udział 200 uczniów szczecińskich szkół (50 załogantów na etapie), przepłyną w ciągu 56 dni w 4 etapach ponad 2000 mil. Wyprawa organizowana jest w oparciu o dwa miejskie jachty z Centrum Żeglarskiego – „Dar Szczecina”, (Ambasador Szczecina) i „Urticę” oraz wyczarterowany na wyprawę żaglowiec STS Kapitan Borchardt.
Całość odbędzie się podczas tegorocznych wakacji, w podziale na cztery etapy z podmianami młodzieżowych załóg w kilku portach etapowych:

  • etap I: Szczecin - Kłajpeda –Karlskrona –Gdańsk/ Świnoujście,
  • etap II Świnoujście/Gdańsk – Kil – Bremerhaven – Esbjerg
  • etap III Harlingen – Rostock – Lübecka – Arhus
  • etap IV Arhus – Malmö- Greifswald - Szczecin

Uczestnicy rejsów podczas odwiedzin miast partnerskich Szczecina, w Kłajpedzie - Bremerhaven - Esbjergu - Rostocku - Lübeck - Malmö – Greifswaldzie, wręczą jubileuszowe okolicznościowe dyplomy z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.
Odwiedziny są okazją do wspólnych spotkań i podkreślenia dalszej współpracy naszych miast, między innymi w zakresie edukacji, wymiany młodzieży, wspólnych rejsów, programów ekologicznych, dbania o czysty Bałtyk i ochrony jego środowiska przyrodniczego, jak również działań na rzecz bezpieczeństwa.

Oficjalne pożegnanie odbędzie się 23 czerwca 2018 roku o godzinie 13.30 na nabrzeżu pasażerskim Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia przy ul. Jana z Kolna.

 

Trasa wyprawy odkrywców

 

 


  

Autor:  Wydział Oświaty 
21.06.2018
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie