Tegoroczny temat ma na celu podkreślenie znaczenia muzeów jako dynamicznych instytucji edukacyjnych wspierających uczenie się, odkrywanie i porozumienie kulturowe.
Gabor Palotai (Gabor Palotai Design), znany z nagradzanej awangardowej filozofii projektowania, użyczył przedsięwzięciu swoich zdolności artystycznych tworząc plakat o głębokim znaczeniu, uderzający wizualnie oraz koncepcyjnie, który zawiera w sobie istotę tematu. Plakat, osadzony w wyrafinowanym czarnym tle, przedstawia kultowe muzealne "M" w żywych kolorach, symbolizujących zróżnicowane spektrum wiedzy, którą muzea przekazują światu. Abstrakcyjna kompozycja jest wizualną metaforą ogromnego repozytorium informacji przechowywanych w muzeach, czekających na zbadanie i udostępnienie.
Międzynarodowy Dzień Muzeów, ustanowiony przez ICOM i obchodzony corocznie 18 maja, stanowi globalną platformę promująca rolę muzeów w wymianie kulturalnej i rozwoju. Muzea na całym świecie łączą siły, by organizować wydarzenia, wystawy i programy edukacyjne skupione wokół tematu, podkreślając nieoceniony wkład muzeów w kwestie istotne dla społeczeństwa.
Od 2020 r. każdego roku Międzynarodowy Dzień Muzeów podejmuje zestaw zagadnień spośród Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2024 r. skupimy się na dwóch:
Cel 4: Edukacja wysokiej jakości - zapewnienie włączającej i sprawiedliwej edukacji wysokiej jakości oraz promowanie możliwości uczenia się przez całe życie dla wszystkich.
Cel 9: Przemysł, innowacje i infrastruktura - budowanie elastycznej infrastruktury, promowanie zrównoważonej industrializacji sprzyjającej włączeniu społecznemu oraz wspieranie innowacji.
Muzea przygotowują się do angażowania publiczności w swoje rozliczne działania, co sprawia iż Międzynarodowy Dzień Muzeów 2024 zapowiada się jako wzbogacające i pouczające święto.
W ramach MDM 2024 chcemy zaprosić odbiorców do ponownego przemyślenia edukacji i wyobrażenia sobie przyszłości, w której dzielenie się wiedzą przekracza bariery; gdzie innowacja łączy się z tradycją. Dołącz do nas, odkrywając bogactwo wiedzy, jaką mają do zaoferowania muzea i wspólnie budujmy bardziej świadomy i integrujący świat!
Aby uzyskać więcej informacji na temat Międzynarodowego Dnia Muzeów 2024 odwiedź stronę www.imd.icom.museum.
Antykwariat Marek Wyłupek
Archiwum Państwowe w Szczecinie
Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie
Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie & Fundacja Las Sztuki – Galeria Tworzę Się
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Galeria Gawra [partner: Akademia Sztuki w Szczecinie]
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie
Izba Pamięci Stołczyna
Kamienica w lesie
Monte Cassino 7 – Wspólnota Mieszkaniowa 0033
Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US
Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
Muzeum Techniki I Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
Obiekt Jadwiga – Tu Centrum.Szczecin
Open Gallery Monika Krupowicz
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego w Szczecinie
Piekarnia Ewa i Andrzej Reczyńscy
Szkoły Artystyczne Top-Art – Galeria Fotart w Szczecinie
TRAFO Trafostacja Sztuki W Szczecinie
Willa Lentza
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie