przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Akcja LEM


Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie przygotowują Akcję Artystyczną LEM. Jej celem jest propagowanie czytelnictwa oraz przypomnienie twórczości patrona szkoły.

W tym roku mija dziesiąta rocznica śmierci pisarza i wizjonera Stanisława Lema. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaplanowała, że w piątek, 1 kwietnia 2016 r., odbędzie się szereg wydarzeń upamiętniających jego twórczość. Poprzez Akcję Artystyczną LEM współpracujemy z MBP jako współorganizator obchodów.

Akcja rozpocznie się o godz. 11.30 na boisku szkoły przy ul. Świętoborzyców 40. Weźmie w niej udział cała społeczność szkolna. Będzie miała charakter spektakularnego, widowiskowego performance z edukacyjnym i wspólnotowym przesłaniem. Organizatorzy liczą na to, że dla wszystkich uczestników stanie się wyjątkowym przeżyciem.

Na ten sam dzień, czyli 01.04.2016 r., zaplanowano promocję biuletynu pt. „Przyszłość jest dziś”. Został on wydany przez Samorząd Uczniowski GM 12 w Szczecinie. Zawiera prace literackie – felietony – autorstwa uczniów szkoły. Powstały one w ramach konkursu organizowanego przez MBP. W salonie biblioteki Pro Media o godz. 16.30 ogłoszone zostaną wyniki tego konkursu. Imprezę uświetni występ szkolnego chóru – usłyszymy w jego wykonaniu oficjalną pieśń gimnazjum pt. „Statek kosmiczny”. Nie zabraknie też wystawy uczniowskich prac plastycznych inspirowanych literaturą fantastyczną.

Stanisław Lem jest patronem Gimnazjum nr 12 w Szczecinie od 5 listopada 2010 roku. Życie, rozległa twórczość i działalność Stanisława Lema – człowieka, pisarza, wizjonera, myśliciela, futurologa, naukowca, filozofa – są niewyczerpanym źródłem pomysłów, wyzwań i zachęt do poszukiwań dla innych. Społeczność GM nr 12 im. Stanisława Lema – Nauczyciele i Uczniowie – przyjmując od swego patrona tę twórczą postawę, powołała do życia wiele przedsięwzięć i inicjatyw. Z ważniejszych należy odnotować Zlot Istot Pozaziemskich, Inwazję Kosmitów, Konkurs Astronomiczny Wszechświat Lema, Dzień Matematyki od Talesa do Lema. Gimnazjum nr 12 to także organizator „LEMoniady” - Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Filmowego Inspirowanego Twórczością Stanisława Lema. Odbyły się jego dwie edycje.

Profesor Jerzy Jarzębski, redaktor „Dzieł zebranych” Stanisława Lema pytany, co powinniśmy zapamiętać z dzieł autora powiedział: „Powinniśmy zapamiętać, że niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy próbowali zmieniać świat, ulepszać nasze życie, musimy uważać, żeby nie spotwornieć, żeby człowiek został człowiekiem". Mamy nadzieję, że swoimi działaniami realizujemy tę ideę.
 

Autor:  Gimnazjum nr 12 
30.03.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie