przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

"Mała książka - wielki człowiek" w MBP w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie od połowy września uczestniczy w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”. Właśnie minął półmetek tej kampanii społecznej Instytutu Książki. Już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Biblioteki w całej Polsce zyskały dzięki temu ponad 10 tys. nowych użytkowników.

Idea jest prosta: każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z trzech tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. W zestawie jest również broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania oraz podpowiada, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko poznaje ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostaje pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Otrzyma ponadto Kartę Małego Czytelnika, przeznaczoną do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Mamy nadzieję, że liczba czytelników będzie stale rosnąć i zarówno dzieci, jak również ich rodzice, staną się stałymi bywalcami bibliotek! Zapraszamy nowych trzyletnich czytelników wraz z rodzicami do wizyty w naszych filiach bibliotecznych i odbioru książkowej wprawki.

Akcja „Mała książka – wielki człowiek” wciąż trwa!

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Listę Bibliotek w całej Polsce zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:
http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
07.11.2018