przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Warsztaty baristyczne w Gastronomiku

Większość z nas każdego dnia pije swoją ulubioną kawę. Często zdarza się, że nie zastanawiamy się nad procesem jej przygotowania, a tym bardziej nad czynnikami, które muszą zostać spełnione, aby można było się nią delektować. Kawa to nie tylko smak, ale także zapach, konsystencja, dźwięk mielenia ziaren, ciepło filiżanki w dłoni…

W dniu 13 czerwca 2024 r. z inicjatywy dr Adama Grzegrzółki - dyrektora Zespołu Szkół nr 6 im. M. Reja w Szczecinie odbyły się warsztaty baristyczne dla dyrektorów szczecińskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które poprowadziła pani profesor Dorota Fetings-Buczyńska - nauczycielka obsługi konsumenta w Zespole Szkół nr 6 im. M. Reja w Szczecinie, ekspertka w dziedzinie profesjonalnego przyrządzania kawy.

W warsztatach udział wzięli:

  • Pani Kinga Paszkiewicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
  • Pan Przemysław Krześlak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7
  • Pani Hanna Guzik – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10
  • Pani Joanna Połeć-Trusiuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 63
  • Pani Anna Filipczak - Dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego
  • Pani Wioletta Kobzdej – Dyrektor XVIII Liceum Ogólnokształcącego
  • Pani Magdalena Biskup – Wicedyrektor Liceum Katolickiego
  • Pani Izabela Kępczyńska-Sitka – Dyrektor Centrum Mistrzostwa Sportowego
  • Pani Katarzyna Gołębiowska – Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”

Zajęcia pozwoliły doświadczyć kawy wszystkimi zmysłami. Poprzez degustacje, dyskusje i praktyczne ćwiczenia, uczestnicy zdobywali zdolności sensoryczne niezbędne do pełnego doświadczania i cieszenia się kawą. Trenerka przedstawiła podstawowe informacje dotyczące kawy (np. rodzaje kawy, sposoby jej parzenia, różne sprzęty i akcesoria przydatne bariście, itd.). Wprowadziła także uczestników w tajniki Latte Art czyli sztuki dekoracji i upiększania serwowanej kawy za pomocą spienionego mleka i wszelkiego typu posypek. Pokazała, jak czerpać jeszcze większą przyjemność z picia kawy poprzez praktyczną pracę z ziarnami i liczne degustacje!

Podsumowaniem warsztatów było wręczenie certyfikatów i drobnych upominków. Kolejne warsztaty – tym razem kucharskie i cukiernicze w nowym roku szkolnym. 

Autor:  Zespół Szkół Nr 6 
14.06.2024