Aktualności Publikacje RSS Newsletter Kształcenie zawodowe Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

Lipcowa Różanka dzieciom

Interdyscyplinarny projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze.
Wydarzenie będzie realizowane w każdą sobotę od godz. 11.00 w przestrzeni Ogrodu Różanego przez całe lato (od 4 czerwca do 27 sierpnia br.). W ramach projektu odbędą się także Interaktywne czytanki, czyli rodzinne spotkania z książką. Podczas projektu w ogrodzie różanym będzie można skorzystać także ze zbiorów książkowych Różanej Czytelni, czyli plenerowej biblioteki.
Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM

LIPIEC

2 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty origami – podczas warsztatów zapoznamy się z japońską sztuką składania papieru oraz nauczymy się jak ze zwykłych kartek zrobić ozdoby i dekoracje, zakładki do książek czy elementy nawiązujące do świata fauny i flory.

Warsztaty ceramiki artystycznej - nauka podstawowych technik ceramiki artystycznej, lepienie i rzeźbienie „z wolnej ręki”, używanie form gipsowych, zdobienie wykonanych obiektów. Uczestnicy wykonują prace według własnego pomysłu pod okiem prowadzącego, które po zajęciach mogą zabrać do domu.

Warsztaty teatralne - "Młody aktor warsztaty aktorskie dla dzieci". Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną techniki, które pomogą dzieciom odgrywać emocje, wcielać się w określone role, pracować nad mową ciała, a także poprawną dykcją. Na program zajęć składać się będą: gry i zabawy integracyjne, uczące pracy w grupie, elementy pantomimy, przezwyciężenie tremy poprzez zabawę, praca nad wyobraźnią, ćwiczenia dykcyjne i praca z tekstem.


godz. 13.00-14.00
Spektakl interaktywny w wykonaniu aktorów Teatru la Fayette pt. „Pchła Szachrajka” na podstawie wierszowanej bajki Jana Brzechwy o przewrotnej pchełce, która lubiła robić wszystkim żarty i psoty.

3 LIPCA, niedziela
godz. 12.00 – 15.00
Urodzinowe animacje dla dzieci. W programie: warsztaty balonowe - nauka robienia figurek z baloników, malowanie twarzy, bańki mydlane, zabawy i konkursy
z animatorami w ramach prezentacji stoiska promocyjnego Szczecin Przyjazny Rodzinie.

Warsztaty muzyczno-taneczne - "Folkowy zawrót głowy"- czyli opowieść
o muzyce folkowej. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek folkowych. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

9 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty teatralne - Po drugiej stronie sceny scenografowie i muzycy". Warsztaty teatralne nawiązujące do realizacji spektaklu "Magiczny las", dzięki którym dzieci zostaną zaangażowane w tworzenie unikatowej scenografii oraz muzyki do spektaklu. Odbiorcy zajęć dowiedzą się również, jak wygląda teatr od kuchni i będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać o teatrze z profesjonalnym aktorem.

Warsztaty origami – podczas warsztatów zapoznamy się z japońską sztuką składania papieru oraz nauczymy się jak ze zwykłych kartek zrobić ozdoby
i dekoracje, zakładki do książek czy elementy nawiązujące do świata fauny i flory.

godz. 13.00-14.00
Spektakl interaktywny pt. „Magiczny las” w wykonaniu animatorów Malinowe Marzenia. Bajka przedstawia historię o przyjaźni i magicznej sile natury, napisaną przez młodą szczeciniankę, animatorkę działań dla dzieci Kasię Brzozowską. Spektakl będzie prezentował wyniki interdyscyplinarnych, wcześniejszych warsztatów teatralnych i będzie tłumaczony na język migowy.

16 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty plastyczne – tworzenie kolorowych mandali na kamieniach, czyli obrazów na planie koła i formach owalnych. Historia tworzenia mandali sięga odległych czasów, a potrzeba ich tworzenia była od zawsze wpisana w ludzką naturę jako przejaw twórczej ekspresji.

Warsztaty design - "Mam do kogo się przytulić. Szyjemy przytulankę". Warsztaty z szycia i zdobienia autorskich przytulanek. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z różnorodnymi ściegami szycia oraz pozna tajniki łączenia materiałów i tworzenia autorskich projektów własnych maskotek.

Warsztaty literackie – "Kacperiada: opowiadania dla łobuzów i nie tylko" to warsztaty twórcze w oparciu o opowiadania, jednego z najbardziej popularnych, polskich autorów bajek Grzegorza Kasdepke. Przygody Kacpra, małego bystrego chłopca o łobuzowatym spojrzeniu, który przeżywa wiele przygód. Prowadzenie – Klubo księgarnia FIKA.

godz. 13.00-14.00
Interaktywna czytanka "Kacperiada: opowiadania dla łobuzów i nie tylko" Międzypokoleniowe czytanki interaktywne to zadanie promujące wspólne, rodzinne czytanie. Zadanie koordynowane przez szczecińskich animatorów i aktorów, aktywnie angażujące odbiorców. W tegorocznej edycji projektu uczestnikom zostaną zaprezentowane utwory polskiej literatury dziecięcej (dawnej i współczesnej).

23 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty plastyczne i design - „Koszulka i torba”– dzieci zapoznają się z farbami akrylowymi, techniką ich stosowania, a następnie wykonają rysunek na koszulce lub torbie płóciennej. Materiały warsztatowe: torby płócienne i koszulki/ t-shirt, farby akrylowe, stemple, pastele do tkanin itp.

Warsztaty jazzowe - "Jazz dla Dzieciaków - muzyczne inspiracje" to warsztatowe spotkanie poświęcone muzyce jazzowej. Podczas zajęć uczestnicy przekonają się jak różnorodny i bogaty jest świat muzyki jazzowej. Na drodze gier i muzycznych zabaw poznają historię jazzu oraz jego największe osobowości. Warsztaty będą też okazją do poznania, jak działają instrumenty jazzowych muzyków. Prowadzenie Fundacja Akademii Sztuki w Szczecinie.

Warsztaty teatralne - "Szewczyk Dratewka" na podstawie baśni braci Grimm „Kot w butach”. Warsztaty stanowią zaproszenie do twórczej drogi odkrywania w sobie talentów i odważnego, cierpliwego pokonywania trudności. W programie zajęć: nauka poprawnego oddechu, wymowy, emisji głosu oraz praca z tekstem.

godz. 13.00-14.00
Spektakl interaktywny z tłumaczeniem na język migowy pt. "Kot w butach" autorstwa braci Grimm, czyli znana opowieść o odważnym i sprytnym kocie w czarodziejskich butach, który odmienia życie biednego młynarczyka. Spektakl będzie prezentował wyniki interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych.

 

30 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty teatralne - "Bajka w teatrze", czyli opowieść o pracy reżysera. To kolejna rozmowa na temat teatru, podczas której uczestnicy warsztatów zapoznają się z osobami, które pracują w teatrze. W drugiej części spotkania zostaną przeprowadzone warsztaty dotyczące pracy uczestników nad tekstem oraz zapoznanie się z procesem tworzenia teatralnego spektaklu.

Warsztaty plastyczne i design - "Design w teatrze, czyli rzecz o projektowaniu teatralnych rekwizytów, kostiumów i scenografii ". Podczas spotkania uczestnicy poznają profesjonalnych projektantów i wykonawców teatralnych rekwizytów, kostiumów i scenografii, którzy podzielą się własną wiedzą i doświadczeniem z wykonywanej na co dzień pracy. W drugiej części spotkania wspólnie wykonamy scenografię i pacynki do spektaklu kukiełkowego, realizowanego podczas niniejszego projektu.

godz. 13.00-14.00
Spektakl kukiełkowy w oparciu o najsłynniejsze baśnie braci Grimm. Dzieci wraz z opiekunami wspólnie odegrają role w interaktywnym spektaklu, nawiązującym do najsłynniejszych bajek takich jak: "Czerwony Kapturek", "O rybaku i złotej rybce", czy "Jaś i Małgosia". Spektakl będzie tłumaczony na język migowy.
 

Autor:  Szczecińska Agencja Artystyczna 
29.06.2016