przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Lipcowa Różanka dzieciom

Interdyscyplinarny projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze.
Wydarzenie będzie realizowane w każdą sobotę od godz. 11.00 w przestrzeni Ogrodu Różanego przez całe lato (od 4 czerwca do 27 sierpnia br.). W ramach projektu odbędą się także Interaktywne czytanki, czyli rodzinne spotkania z książką. Podczas projektu w ogrodzie różanym będzie można skorzystać także ze zbiorów książkowych Różanej Czytelni, czyli plenerowej biblioteki.
Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM

LIPIEC

2 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty origami – podczas warsztatów zapoznamy się z japońską sztuką składania papieru oraz nauczymy się jak ze zwykłych kartek zrobić ozdoby i dekoracje, zakładki do książek czy elementy nawiązujące do świata fauny i flory.

Warsztaty ceramiki artystycznej - nauka podstawowych technik ceramiki artystycznej, lepienie i rzeźbienie „z wolnej ręki”, używanie form gipsowych, zdobienie wykonanych obiektów. Uczestnicy wykonują prace według własnego pomysłu pod okiem prowadzącego, które po zajęciach mogą zabrać do domu.

Warsztaty teatralne - "Młody aktor warsztaty aktorskie dla dzieci". Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną techniki, które pomogą dzieciom odgrywać emocje, wcielać się w określone role, pracować nad mową ciała, a także poprawną dykcją. Na program zajęć składać się będą: gry i zabawy integracyjne, uczące pracy w grupie, elementy pantomimy, przezwyciężenie tremy poprzez zabawę, praca nad wyobraźnią, ćwiczenia dykcyjne i praca z tekstem.


godz. 13.00-14.00
Spektakl interaktywny w wykonaniu aktorów Teatru la Fayette pt. „Pchła Szachrajka” na podstawie wierszowanej bajki Jana Brzechwy o przewrotnej pchełce, która lubiła robić wszystkim żarty i psoty.

3 LIPCA, niedziela
godz. 12.00 – 15.00
Urodzinowe animacje dla dzieci. W programie: warsztaty balonowe - nauka robienia figurek z baloników, malowanie twarzy, bańki mydlane, zabawy i konkursy
z animatorami w ramach prezentacji stoiska promocyjnego Szczecin Przyjazny Rodzinie.

Warsztaty muzyczno-taneczne - "Folkowy zawrót głowy"- czyli opowieść
o muzyce folkowej. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek folkowych. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

9 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty teatralne - Po drugiej stronie sceny scenografowie i muzycy". Warsztaty teatralne nawiązujące do realizacji spektaklu "Magiczny las", dzięki którym dzieci zostaną zaangażowane w tworzenie unikatowej scenografii oraz muzyki do spektaklu. Odbiorcy zajęć dowiedzą się również, jak wygląda teatr od kuchni i będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać o teatrze z profesjonalnym aktorem.

Warsztaty origami – podczas warsztatów zapoznamy się z japońską sztuką składania papieru oraz nauczymy się jak ze zwykłych kartek zrobić ozdoby
i dekoracje, zakładki do książek czy elementy nawiązujące do świata fauny i flory.

godz. 13.00-14.00
Spektakl interaktywny pt. „Magiczny las” w wykonaniu animatorów Malinowe Marzenia. Bajka przedstawia historię o przyjaźni i magicznej sile natury, napisaną przez młodą szczeciniankę, animatorkę działań dla dzieci Kasię Brzozowską. Spektakl będzie prezentował wyniki interdyscyplinarnych, wcześniejszych warsztatów teatralnych i będzie tłumaczony na język migowy.

16 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty plastyczne – tworzenie kolorowych mandali na kamieniach, czyli obrazów na planie koła i formach owalnych. Historia tworzenia mandali sięga odległych czasów, a potrzeba ich tworzenia była od zawsze wpisana w ludzką naturę jako przejaw twórczej ekspresji.

Warsztaty design - "Mam do kogo się przytulić. Szyjemy przytulankę". Warsztaty z szycia i zdobienia autorskich przytulanek. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z różnorodnymi ściegami szycia oraz pozna tajniki łączenia materiałów i tworzenia autorskich projektów własnych maskotek.

Warsztaty literackie – "Kacperiada: opowiadania dla łobuzów i nie tylko" to warsztaty twórcze w oparciu o opowiadania, jednego z najbardziej popularnych, polskich autorów bajek Grzegorza Kasdepke. Przygody Kacpra, małego bystrego chłopca o łobuzowatym spojrzeniu, który przeżywa wiele przygód. Prowadzenie – Klubo księgarnia FIKA.

godz. 13.00-14.00
Interaktywna czytanka "Kacperiada: opowiadania dla łobuzów i nie tylko" Międzypokoleniowe czytanki interaktywne to zadanie promujące wspólne, rodzinne czytanie. Zadanie koordynowane przez szczecińskich animatorów i aktorów, aktywnie angażujące odbiorców. W tegorocznej edycji projektu uczestnikom zostaną zaprezentowane utwory polskiej literatury dziecięcej (dawnej i współczesnej).

23 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty plastyczne i design - „Koszulka i torba”– dzieci zapoznają się z farbami akrylowymi, techniką ich stosowania, a następnie wykonają rysunek na koszulce lub torbie płóciennej. Materiały warsztatowe: torby płócienne i koszulki/ t-shirt, farby akrylowe, stemple, pastele do tkanin itp.

Warsztaty jazzowe - "Jazz dla Dzieciaków - muzyczne inspiracje" to warsztatowe spotkanie poświęcone muzyce jazzowej. Podczas zajęć uczestnicy przekonają się jak różnorodny i bogaty jest świat muzyki jazzowej. Na drodze gier i muzycznych zabaw poznają historię jazzu oraz jego największe osobowości. Warsztaty będą też okazją do poznania, jak działają instrumenty jazzowych muzyków. Prowadzenie Fundacja Akademii Sztuki w Szczecinie.

Warsztaty teatralne - "Szewczyk Dratewka" na podstawie baśni braci Grimm „Kot w butach”. Warsztaty stanowią zaproszenie do twórczej drogi odkrywania w sobie talentów i odważnego, cierpliwego pokonywania trudności. W programie zajęć: nauka poprawnego oddechu, wymowy, emisji głosu oraz praca z tekstem.

godz. 13.00-14.00
Spektakl interaktywny z tłumaczeniem na język migowy pt. "Kot w butach" autorstwa braci Grimm, czyli znana opowieść o odważnym i sprytnym kocie w czarodziejskich butach, który odmienia życie biednego młynarczyka. Spektakl będzie prezentował wyniki interdyscyplinarnych warsztatów teatralnych.

 

30 LIPCA, sobota
godz. 11.00 – 13.00
Warsztaty teatralne - "Bajka w teatrze", czyli opowieść o pracy reżysera. To kolejna rozmowa na temat teatru, podczas której uczestnicy warsztatów zapoznają się z osobami, które pracują w teatrze. W drugiej części spotkania zostaną przeprowadzone warsztaty dotyczące pracy uczestników nad tekstem oraz zapoznanie się z procesem tworzenia teatralnego spektaklu.

Warsztaty plastyczne i design - "Design w teatrze, czyli rzecz o projektowaniu teatralnych rekwizytów, kostiumów i scenografii ". Podczas spotkania uczestnicy poznają profesjonalnych projektantów i wykonawców teatralnych rekwizytów, kostiumów i scenografii, którzy podzielą się własną wiedzą i doświadczeniem z wykonywanej na co dzień pracy. W drugiej części spotkania wspólnie wykonamy scenografię i pacynki do spektaklu kukiełkowego, realizowanego podczas niniejszego projektu.

godz. 13.00-14.00
Spektakl kukiełkowy w oparciu o najsłynniejsze baśnie braci Grimm. Dzieci wraz z opiekunami wspólnie odegrają role w interaktywnym spektaklu, nawiązującym do najsłynniejszych bajek takich jak: "Czerwony Kapturek", "O rybaku i złotej rybce", czy "Jaś i Małgosia". Spektakl będzie tłumaczony na język migowy.
 

Autor:  Szczecińska Agencja Artystyczna 
29.06.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie