przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Kolejny rok i znowu rekordowa akcja

 

Kolejny rok i znowu rekordowa akcja - MISJA DZIECI – SZCZECIN BEZ ŚMIECI


W marcu rozpoczęliśmy trzecią edycję cieszącego się ogromną popularnością projektu Misja dzieci – Szczecin bez śmieci. W tym roku działaliśmy pod hasłem WIOSNA CORAZ BLIŻEJ – CZAS NA WIOSENNE PORZĄDKI.

Przez trzy miesiące pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wraz ze Szczecińskimi „maluchami” chodzili i sprzątali pobliskie parki, osiedlowe podwórka, skwery, czy place zabaw. Dzięki wspólnej pracy, determinacji i zaangażowaniu udało nam się zebrać rekordową liczbę, bo niespełna 3 tony odpadów (2800 kg), a tym samym uporządkować tereny na których najmłodsi mieszkańcy Miasta bawią się, spacerują i spędzają czas wolny. To również rekordowa edycja pod kątem ilości chętnych grup - łącznie wzięło w niej udział ponad tysiąc (1035) dzieci z przedszkoli, podstawówek oraz gimnazjów.

W tym roku akcję zainaugurowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16, którzy uporządkowali teren wokół szkoły oraz przy Placu Słowińców. Przez kilka godzin dwie grupy uczniów zebrały ponad 200 kg odpadów z miejsc nieprzeznaczonych. Najwięcej odpadów, bo ok. 440 kilogramów zebrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 41 mieszczącej się przy ul. Cyryla i Metodego. Wśród niezliczonej ilości papieru, szklanych i plastikowych butelek, opakowań plastikowych itd. znaleźli także, takie odpady jak stare opony, odpady wielkogabarytowe, odpady poremontowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady pochodzące z demontażu pojazdów. Zebrane przez młodzież odpady bezpośrednio po zakończeniu sprzątania odbierane były przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w ramach umowy na sprzątanie dzikich wysypisk.

Każde wyjście z najmłodszymi było okazją do lekcji ekologii. Dzieci dowiadywały się jak segregować odpady, czym są, gdzie się znajdują i jakie odpady przyjmują EKOPORTY. A przede wszystkim uświadamialiśmy dzieci jakie konsekwencje niesie za sobą tworzenie dzikich wysypisk i pozostawianie odpadów w miejscach nieprzeznaczonych.

Na koniec każdych zajęć w terenie, w zamian za ciężką pracę, uczestnicy otrzymywali pamiątkowe prezenty w postaci ekologicznych gadżetów oraz vouchery do kina.


 

Autor:  Wydział Gospodarki Komunalnej 
20.07.2017