przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Spotkanie dla rodziców, "Jednym tchem i od deski do deski – o radości i wartości czytania”

 

Dnia 25.04.2017r. odbyło się w naszej szkole spotkanie tematyczne dla rodziców: „Jednym tchem i od deski do deski – o radości i wartości czytania”.

Miało ono charakter prelekcji z elementami warsztatu. Była to kolejna edycja spotkania w ramach prężnie działającej u nas Szkoły dla rodziców.

Bohaterem spotkania były książki. Wydawnictwa adresowane do dzieci, podzielone tematycznie i ze względu na wiek adresata, czekały w formie ekspozycji. Wśród najnowszych wydań, z piękną oprawą graficzną, znalazły się również książki z dawnych czasów, które wiązały się ze wspomnieniami z dzieciństwa.

Miejsce spotkania – sala konferencyjna – zamieniła się w przytulny pokój. Przestrzeń została oświetlona lampkami nocnymi, świecami i otulona wiklinowymi parawanami. Przybyli na spotkanie rodzice mogli wygodnie usiąść z filiżanką kawy lub herbaty i ciasteczkiem w spokojnym, wyciszonym miejscu. Powstała swoista przestrzeń zawieszona w czasie. Prowadzącym bardzo zależało na wytworzeniu atmosfery nieco magicznej, przywołującej książkowy świat bezpiecznego dzieciństwa.

Oprócz kilku słów teorii i filozofii czytania, które w wersji czytania na głos dla dziecka, było głównym celem tego spotkania, zebrani rodzice mieli okazję posłuchać fragmentów książek głośno dla nich czytanych. Chętni przyjęli na siebie również rolę osoby głośno czytającej. Dzięki temu nasze wspólne refleksje mogły łączyć w sobie wrażenia z przyjmowania obu ról – odbiorcy słuchającego oraz osoby czytającej dla innych.

Mogliśmy nie tylko poznać techniki głośnego czytania, ale przede wszystkim poznać wartość budowanej relacji i zobaczyć, jak treść książki może odbijać niczym w lustrze rozmaite życiowe sytuacje.

Głośne czytanie dziecku buduje z nim więź, kształtuje jego wrażliwość i wyobraźnię, pomaga rozmawiać na trudne tematy, wspólnie się śmiać i rozumieć bez słów. Książka nie tylko rozwija dziecko, ale też zapobiega uzależnieniom od współczesnego, cyfrowego świata, chroni je przed zagrożeniami, które w tym wirtualnym świecie się kryją.

Rodzice poddali się magii czytania. Uważnie słuchali, podejmowali się głośnego czytania wybranych fragmentów, opowiadali o wspomnieniach czytelniczych ze swojego dzieciństwa, oglądali prezentowane wydawnictwa, dopytywali o zasoby szkolnej biblioteki. Z tego wspólnego doświadczenia dzielili się wrażeniami w końcowej części spotkania.

W rozmowach indywidualnych po jego zakończeniu mówili o swoich refleksjach i postanowieniach:
Warto czytać. Warto głośno czytać dziecku i pozwalać mu na głośne czytanie dla siebie. To bezcenne dary.

 

K.Grabowska – nauczyciel bibliotekarz
D.Motyl – nauczyciel polonista

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 56 
17.05.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie