przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Tydzień Bibliotek w MBP w Szczecinie!

W dniach 8-15 maja odbędzie się XXI edycja Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło brzmi „Biblioteka – miejsce na czasie”. To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. Jak co roku również Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie dołącza do ogólnopolskiej akcji. Zgodnie z duchem czasu oraz tegorocznym hasłem nasza biblioteka jest miejscem, gdzie Czytelnicy nie tylko wypożyczą tradycyjne książki, ale mają również bezpłatny dostęp do komputerów i Internetu, w 32 filiach znajdą audiobooki, czasopisma, filmy, gry planszowe, a także e-booki i inne publikacje elektroniczne. Nie zapominamy również o potrzebach młodzieży i dzieci. Filia nr 7 jako jedyna biblioteka w Szczecinie wyposażona jest w konsole do gier wideo w specjalnie przygotowanych pokojach gamingowych.

Atrakcje zaplanowane z okazji Tygodnia Bibliotek:

  • Zaczynamy 9 maja, o godz. 18:00 spotkaniem z autorką książki „Ocalenie. Poruszająca historia walki z depresją”, Natalią Raginią, w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).
  • Także 9 maja o godz. 16.30 w filii nr 48 (ul. Rydla 93) odbędą się warsztaty plastyczno-czytelnicze dla najmłodszych pt. „A ja wolę moją mamę” realizowane w ramach cyklicznych spotkań [Książkolubów].
  • 10 maja w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zrobi się popkulturowo. Od godz. 16:00 w dwóch salach fani i fanki komiksów, LARPów, RPGów lub cosplayów będą dzielić się swoją wiedzą podczas prelekcji oraz warsztatów. Na finał quiz z nagrodami.
  • W filii nr 4 (ul. Barnima 25), o godz. 17:00 pracownia słów i kolorów zaprasza miłośników książek na twórcze zajęcia literacko-plastyczne. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-8 lat.
  • Do biblioteki nr 4 warto przyjść 14maja, gdzie o godz. 17:00 o walorach i specyfice krajów skandynawskich opowiedzą przedstawiciele Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.
  • W ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) 14 maja, o godz. 18:00 odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Beatą Mąkolską — trenerką rozwoju duchowego, uzdrowicielką energetyczną i autorką „Praktycznego poradnika dla wysoko wrażliwych”.
  • Ostatniego dnia tegorocznego Tygodnia Bibliotek (15 maja) w filię nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) odwiedzi Joanna Szczepkowska — doświadczona aktorka teatralna i filmowa, także pisarka oraz poetka. Rozmowę o godz. 18:00 poprowadzi Agata Rokicka.

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie MBP

O Tygodniu Bibliotek:
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja. Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
07.05.2024