przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wychowywanie przez pomaganie w ZS nr 8

Wychowywanie do wartości, kształtowanie wrażliwości i empatii to jedne z celów, jakie stawia sobie współczesna szkoła. W Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica w Szczecinie pomaganie innym to jeden ze sposobów na kształtowanie wrażliwego młodego człowieka, który dostrzega problemy współczesnego świata. Taka idea przyświeca nauczycielom, którzy każdego roku wraz ze swoimi wychowankami włączają się w grudniowe akcje charytatywne: Szlachetnej Paczki, Paczki dla Rodaka czy Paczki dla Zwierzaczka. Pomoc potrzebującym, nieporadnym życiowo osobom, samotnym czy starszym ludziom to działania nie tylko potrzebne, ale też dające młodym ludziom mnóstwo radości i satysfakcji. To także okazja do tego, by poczuć radość dawania.

Grudzień miesiącem cudów! Przekonali się o tym nasi uczniowie i ci, którym pomagali.

Tak o akcji Szlachetna Paczka mówi Natalia Musiał z klasy 1e:
„Pracowaliśmy na ten jeden dzień całe 2 tygodnie. 17 listopada otwarta została baza rodzin. My swoją wybraliśmy tydzień później. Postanowiliśmy pomóc 90-letniej pani Janinie, która ujęła nas niespotykaną skromnością. To osoba, którą mieliśmy zaszczyt poznać. Zawsze starała się pomagać innym, teraz sama znalazła się w trudnej sytuacji. Jej potrzeby były nad wyraz skromne. Tak naprawdę prosiła o produkty pierwszej potrzeby: mąkę, kaszę, ryż, olej, herbatę, środki czystości, żelazko, koc, pościel. Jej jedyna „ekstrawagancją” była… włóczka! Jak się okazało, Pani Janina, lubi robić na drutach. Część produktów została zakupiona, część przyniesiona. Drugim etapem było pakowanie. Posegregowane rzeczy pakowaliśmy w kartony i świąteczny papier, każdy ponumerowaliśmy i opisaliśmy. „Robiąc to, czuję się, jakbym pracowała w fabryce św. Mikołaja. Teraz wiem, na czym polega ta słynna magia świąt!” - powiedziała jedna z moich koleżanek.

8 grudnia jako przedstawiciele naszej klasy - 1e i przedstawiciele 4e zawieźliśmy paczki osobiście. Pani Janina była zaskoczona, mile, a nawet wzruszona. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę i zostawiliśmy panią Janinę z wolontariuszką (chyba było nas za dużo!), by spokojnie rozpakowały prezenty.

Ten dzień, mina pani Janiny, wszystko było tak wzruszające, że łzy same cisnęły się do oczu. To jeden z najbardziej satysfakcjonujących momentów w moim życiu”.
W ramach grudniowej pomocy przedświątecznej uczniowie ZS nr 8 wzięli udział w kolejnej akcji charytatywnej. „Włączyliśmy się do akcji i nie tylko zawieźliśmy zebrane produkty, ale także wzięliśmy udział w wielkim pakowaniu. 6 ton żywności, 100 i setki kartonów, najpierw pustych. Pracy było sporo: grupowanie, przydzielanie do rodzin. Wielkie pakowanie trwało do późnych godzin wieczornych. Osobne prezenty przygotowaliśmy dla dzieci. Wszystko to, by nieść pomoc naszym rodakom na Kresach”- powiedziała jedna z wolontariuszek z naszej szkoły.

Jak każdego roku, także i w tym, nie zapomnieliśmy o zwierzakach, przygotowaliśmy dary, głównie karmę, koce, ręczniki, dla szczecińskiego Schroniska dla zwierząt.
Dawanie innym to prawdziwa radość. Tak mówią wszyscy ci, którzy tego doświadczyli! A doznane emocje stają się siłą napędową do dalszych działań na rzecz potrzebujących. Wiedzą to nauczyciele i wychowawcy ZS nr 8. Za rok znów grudzień! My o pomaganiu innym na pewno nie zapomnimy.

Izabela Gibka 
 

Autor:  Zespół Szkół nr 8 
21.12.2018