przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Sukces studentek Wydziału Wokalnego na konkursie w Niemczech

W dniach 7-28 września w niemieckim Ueckermünde odbywał się międzynarodowy konkurs wokalny 1st International BEL CANTO Singing Competition online. Konkurs ten, wychodząc w dobie pandemii naprzeciw młodym talentom wokalnym w wieku od 8-30 lat, zorganizowało Stowarzyszenie Muzyczne Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V., które od lat jest także współorganizatorem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde.

Chodziło również o dotarcie do tych zakątków świata, z których kandydaci mieliby problem z dotarciem nad Zalew Szczeciński do Ueckermünde nie tylko z powodu pandemii, stąd wydarzenie odbyło się w świecie wirtualnym. Na podstawie nadesłanych nagrań międzynarodowe jury w składzie: prof. dr hab. Grażyna Flicińska-Panfil (Polska), dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. AS (Polska/Niemcy), Valda Dzene (Łotwa), Noriko Kawamura (Japonia), dr Mongkol Chayasirisobhon (Tajlandia), najpierw wyłoniło finalistów, a następnie przyznało nagrody najlepszym kandydatom (w sumie były to 2 rundy). Swoich podopiecznych jurorzy nie punktowali, oceniali ich pozostali członkowie jury.

Znakomicie zaprezentowały się w konkursie szczecińskie wokalistki z Akademii Sztuki, które pośród 31 finalistów z Australii, Austrii, Chin, Indii, Japonii, Korei Południowej, Łotwy, Polski, Południowej Afryki, Singapuru, Tajlandii, Ukrainy zdobyły następujące nagrody: Karolina Misiorek - 1 miejsce i Nagrodę Specjalną za Wysoki Poziom Wykonawczy oraz udział w koncercie laureatów, Ada Stasiukiewicz i Aleksandra Przybyła - 2 miejsce. Wszystkie panie są studentkami studiów II st., a laury przyznano im w kategorii głosów w wieku 20-25 lat. Najmłodsza z naszych laureatek Weronika Włodarczyk, studentka II roku (I st.) zdobyła 2 miejsce w kategorii głosów w wieku 17-19 lat. Karolina Misiorek i Ada Stasiukiewicz są studentkami klasy śpiewu solowego dr Friederike Meinel, Aleksandra Przybyła przygotowuje się do złożenia dyplomu magisterskiego w klasie wokalnej dr Barbary Żarnowieckiej, a Weronika Włodarczyk ćwiczy swój głos w klasie śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. AS. Do wspólnego sukcesu przyczynili się także pianiści, dzięki którym powstały nagrania konkursowe: mgr Irina Paliwoda, mgr Olga Bila, mgr Olga Bilas, mgr Michał Landowski.  

Od lewej Weronika Włodarczyk, Ada Stasiukiewicz, Karolina Misiorek, fot. SBK
Od lewej Weronika Włodarczyk, Ada Stasiukiewicz, Karolina Misiorek z dyplomami, fot. SBK
Autor:  Akademia Sztuki w Szczecinie 
20.10.2021
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021