przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Tydzień Czytania dzieciom w MBP

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie przyłącza się do akcji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, która odbędzie się w dniach od 1 do 9 czerwca 2019 r. W naszych filiach odbędzie się wiele wydarzeń poświęconych najmłodszym. Inspirowani hasłem tegorocznego Czytania „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”, zaprosiliśmy drużynę piłki nożnej Czarni 44 Szczecin, będzie także Małgorzata Duda, znana szczecińska pisarka bajek i legend dla dzieci, poza tym odbędą się przedstawienia teatrzyku kamishibai oraz spotkania dla dzieci, podczas których bibliotekarze przeniosą małych Czytelników w cudowny świat bajek i baśni poprzez czytanie znakomitych dzieł literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Zapraszamy!

Legendy Pomorza Zachodniego. Spotkanie teatralne dla najmłodszych
Filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1)

3 czerwca (poniedziałek) o godz. 17.00 zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na spotkanie z legendami Pomorza Zachodniego.
Pierwszą z atrakcji będzie obejrzenie przedstawienia w formie teatrzyku kamishibai zaprezentowane przez naszą bibliotekarkę, a następnie dzieci porozmawiają o legendach zachodniopomorskich z Małgorzatą Dudą, szczecińską przewodniczką i autorką książek dla dzieci takich jak: „Zielenica z Trzęsacza”, „Sydonia von Borcke”, czy „O skarbie rycerza z Dobrej”.
W trzeciej części spotkania dzieci samodzielnie adaptują wybraną legendę dla potrzeb teatrzyku kamishibai i obejrzą własnoręcznie przygotowane przedstawienie! Książki zaproszonego gościa będzie można nabyć podczas spotkania oraz uzyskać autograf autorki. Zapraszamy do zabawy dzieci wraz z opiekunami, wstęp wolny.

W zdrowym ciele zdrowy duch! Czyli czytamy i sport uprawiamy
Filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25)


4 czerwca (wtorek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie sportowo-literackie dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.
Podczas wydarzenia uczestnicy najpierw poznają ciekawe, wybrane książki poświęcone tematyce sportu i zdrowego stylu życia, a następnie sprawdzą swoje umiejętności w praktyce!
Czytanie i animację zajęć sportowych w ogrodzie obok biblioteki poprowadzą zawodnicy drużyny piłki nożnej Czarni 44 Szczecin. Jest to Klub Sportowy nawiązujący do tradycji piłkarskich Czarnych Szczecin, drużyny harcerskiej "Mury" oraz Powstania Warszawskiego.
Serdecznie zapraszamy młodych sportowców i miłośników czytania. Wstęp wolny!

Ponadto:

Filia biblioteczna nr 2 (ul. Sikorskiego 10)
3 czerwca (poniedziałek), o godzinie 9.30 przyjdą zaproszone grupy przedszkolne, aby obejrzeć przedstawienie teatrzyku kamishibai, Legendę o Skarbniku. W drugiej części spotkania Wiesława Buczulińska, niewidoma artystka z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO przeczyta brajlem wiersze znanych poetów.

Filia biblioteczna nr 6 (ul. Dziennikarska 39, Szczecin-Dąbie)
6 i 7 czerwca (czwartek i piątek) o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie, na którym bibliotekarka zaprezentuje bajki teatrzyku kamishibai o tematyce sportowej.

Filia biblioteczna nr 12 (ul. Marcina 1)
Zaplanowane zostały spotkania z uczniami klasy zerowej oraz klas pierwszych Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1, w maju (29 maja - klasa 1b) oraz w czerwcu (4 czerwca - klasa 0; 5 czerwca - klasa 1a; 7 czerwca - klasa 1c). Wszystkie spotkania o godz. 12.15.
Dla "zerówkowiczów" przygotowane zostaną zajęcia czytelniczo-plastyczne na podstawie jednej z książek z serii Czytam sobie.
Uczniowie klas pierwszych w trakcie spotkań tworzyć będą własne historie z wykorzystaniem Kości opowieści (story cubes).

Filia biblioteczna nr 53 (ul. Seledynowa 50)
4 czerwca (wtorek) o godzinie 11.00 bibliotekarka z filii nr 53 MBP Anna Imbiorowicz odwiedzi grupę pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie. Zajęcia odbędą się pod hasłem: „O książkach i bibliotekach – ciekawostki znamy, a z czytania książek wiele frajdy mamy”. Program zajęć będzie obejmował: prezentację multimedialną „O książce i bibliotece”, savoir-vivre biblioteczny, co warto przeczytać, jak zostać czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ogólnopolski Tygodzień Czytania Dzieciom (OTCD) to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i dużym wydarzeniem kulturalnym, Podczas którego odbywają się spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, sportowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. Hasło – już 18. edycji – brzmi: „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Patronem honorowym są Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
29.05.2019