przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Dary Froebla

 

12.10.2016r w ODN Szczecin odbył się kolejny Klub Dyrektora Przedszkola z gośćmi specjalnymi : Rafałem Iską i Anną Turską z Lublina , którzy zaprezentowali uczestnikom ideę pedagogiki Froebla.

W godzinach popołudniowych w Przedszkolu Publicznym Nr 18 w Szczecinie spotkało się około 80 nauczyciel przedszkola ,aby poznać arkana pedagogiki Froebla i przeżyć swoją pierwszą przygodę z Darami (druga grupa szkoleniowa około 55 nauczycieli spotkała się na szkoleniu 13.10.2016r).

Koncepcja F.Froebla oparta jest na pracy z materiałami, których dostarcza przyroda oraz z przedmiotami, jakimi są zabawki celowo stworzone przez dorosłego dla dziecka. Są to tak zwane dary, czyli materiały, które mają postać wełnianych piłeczek oraz zestawów drewnianych klocków w kształcie sześcianów, walców, graniastosłupów, a także- mozaiki, patyczki, pierścienie, i punkty. Służą dzieciom do zabaw percepcyjno- manipulacyjnych, badawczych oraz umożliwiają rozwój zdolności artystycznych. Dzieci podejmują z ich wykorzystaniem zabawy badawcze, tematyczne i konstrukcyjne, poznają świat matematyki, tworzą ornamenty. Wymienionym aktywnościom towarzyszy śpiew, ruch oraz słuchanie literatury.

Dary można wykorzystywać do ćwiczeń umysłowych i twórczych.

Dzieci w zabawach swobodnych tworzą z nich:

  • kształty naturalne, inaczej zwane formami życia. Są to konstrukcje, które dzieci układają z wyobraźni lub posługując sie wzorem,
  • kształty wiedzy to konstrukcje ilustrujące zjawiska matematyczne o charakterze arytmetycznym lub geometrycznym; dzieci układają np. pionowe lub poziome płotki, ilustrujące treść zadań matematycznych,
  • kształty piękna to wzory o charakterze ozdobnym, układane jako rytmy pasowe lub wzory o charakterze gwieździstym, układane jako rozety lub powstające w układzie krzyżowym; podczas układania takich ornamentów dzieci wykorzystują zjawiska matematyczne, np. przesunięcie równoległe, a także obroty.


Agnieszka Czeglik
doradca metodyczny edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Autor:  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli 
17.10.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie