Aktualności Publikacje RSS Newsletter Kształcenie zawodowe Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory


Konkurs Naukowy E(x)plory czeka na szczecińskie projekty!

Tylko do 29 stycznia młodzież w wieku 13-20 lat może zgłaszać projekty do Konkursu Naukowego E(x)plory. Najlepsze projekty z regionu zobaczymy podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory w Szczecinie w dniu 17 marca 2017 roku. Współorganizatorami wydarzenia są już po raz kolejny Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

W minionej edycji w konkursie uczestniczyło 9 projektów z zachodniopomorskich szkół. Do finału zakwalifikowała się Dominika Pałucka z VI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie, której projekt "Elektroniczny nauczyciel gry na skrzypcach" wygrał nagrodę specjalną.

„Konkurs Naukowy E(x)plory to wyjątkowa szansa dla młodych naukowców, wynalazców, konstruktorów i innowatorów” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora konkursu. „E(x)plory to święto pasjonatów nauki, dla których pokonywanie przeszkód i ograniczeń, rozwiązywanie problemów to codzienność. Chcemy wspierać ich rozwój” – dodaje Joanna Gogolińska.

E(x)plory daje możliwość wygrania stypendiów naukowych w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 złotych, zdobycia akredytacji na wyjazdy na największe międzynarodowe konkursy dla młodych naukowców (w tym Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych), a także wielu nagród specjalnych: staży w prestiżowych placówkach badawczych w Polsce i za granicą, programów mentoringowych, nagród rzeczowych. To także doskonała okazja do skonfrontowania pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz biznesu. W tym roku, podczas Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie Bank Ochrony Środowiska dodatkowo nagrodzi najlepszy projekt innowacyjny z dziedziny ekologii.

Wojtek Różowski, 18-latek z Trzebini, zgłosił do konkursu projekt unikatowego modularnego systemu operacyjnego. Zdobył w Konkursie Naukowym E(x)plory I nagrodę oraz możliwość reprezentowania Polski w konkursie Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych. „Byłem pierwszym Polakiem, który przedstawił tam pracę z zakresu informatyki. Przygotowany przeze mnie projekt zdobył aż dwie nagrody: czwarte miejsce wśród nagród głównych w kategorii Systems Software oraz nagrodę specjalną stowarzyszenia ACM, czyli Association of Computing Machinery – największej na świecie społeczności ludzi nauki, nauczycieli i profesjonalistów zajmujących się informatyką” – opowiada Wojtek.

Udział w Konkursie to nie tylko szansa na atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim szansa na rozwój i poszerzanie wiedzy dzięki kontaktom z autorytetami naukowymi. „Warto zgłosić się do E(x)plory, gdyż jest to prawdopodobnie jedyny konkurs w Polsce, w którym nie odpowiada się na pytania, które inni Tobie zadają, lecz na pytania które się samemu definiuje” – mówi Wojtek.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest jedynym z wielu działań Fundacji Zaawansowanych Technologii, mających na celu wspieranie młodych, pomysłowych osób. „E(x)plory to także program Staży Badawczo-Rozwojowych, cykl Kongresów zorientowanych wokół tematu innowacji oraz inspirujące Festiwale Naukowe, które pokazują, że nauka jest wspaniałą przygodą!” – dodaje Joanna Gogolińska.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na naszej stronie www.explory.pl  w zakładce „Konkurs”. Główne założenia prezentowane są w krótkiej animacji https://www.youtube.com/watch?v=5TCLxiT0gnY

Więcej informacji:
Dorota Braziewicz, Koordynator Konkursu Naukowego E(x)plory
d.braziewicz@fzt.org.pl , tel. 728 804 557

Autor:  Fundacja Zaawansowanych Technologii E(x)plory 
04.01.2017

Lista załączników: