przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory


Konkurs Naukowy E(x)plory czeka na szczecińskie projekty!

Tylko do 29 stycznia młodzież w wieku 13-20 lat może zgłaszać projekty do Konkursu Naukowego E(x)plory. Najlepsze projekty z regionu zobaczymy podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory w Szczecinie w dniu 17 marca 2017 roku. Współorganizatorami wydarzenia są już po raz kolejny Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

W minionej edycji w konkursie uczestniczyło 9 projektów z zachodniopomorskich szkół. Do finału zakwalifikowała się Dominika Pałucka z VI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie, której projekt "Elektroniczny nauczyciel gry na skrzypcach" wygrał nagrodę specjalną.

„Konkurs Naukowy E(x)plory to wyjątkowa szansa dla młodych naukowców, wynalazców, konstruktorów i innowatorów” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizatora konkursu. „E(x)plory to święto pasjonatów nauki, dla których pokonywanie przeszkód i ograniczeń, rozwiązywanie problemów to codzienność. Chcemy wspierać ich rozwój” – dodaje Joanna Gogolińska.

E(x)plory daje możliwość wygrania stypendiów naukowych w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 złotych, zdobycia akredytacji na wyjazdy na największe międzynarodowe konkursy dla młodych naukowców (w tym Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych), a także wielu nagród specjalnych: staży w prestiżowych placówkach badawczych w Polsce i za granicą, programów mentoringowych, nagród rzeczowych. To także doskonała okazja do skonfrontowania pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz biznesu. W tym roku, podczas Regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie Bank Ochrony Środowiska dodatkowo nagrodzi najlepszy projekt innowacyjny z dziedziny ekologii.

Wojtek Różowski, 18-latek z Trzebini, zgłosił do konkursu projekt unikatowego modularnego systemu operacyjnego. Zdobył w Konkursie Naukowym E(x)plory I nagrodę oraz możliwość reprezentowania Polski w konkursie Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych. „Byłem pierwszym Polakiem, który przedstawił tam pracę z zakresu informatyki. Przygotowany przeze mnie projekt zdobył aż dwie nagrody: czwarte miejsce wśród nagród głównych w kategorii Systems Software oraz nagrodę specjalną stowarzyszenia ACM, czyli Association of Computing Machinery – największej na świecie społeczności ludzi nauki, nauczycieli i profesjonalistów zajmujących się informatyką” – opowiada Wojtek.

Udział w Konkursie to nie tylko szansa na atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim szansa na rozwój i poszerzanie wiedzy dzięki kontaktom z autorytetami naukowymi. „Warto zgłosić się do E(x)plory, gdyż jest to prawdopodobnie jedyny konkurs w Polsce, w którym nie odpowiada się na pytania, które inni Tobie zadają, lecz na pytania które się samemu definiuje” – mówi Wojtek.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest jedynym z wielu działań Fundacji Zaawansowanych Technologii, mających na celu wspieranie młodych, pomysłowych osób. „E(x)plory to także program Staży Badawczo-Rozwojowych, cykl Kongresów zorientowanych wokół tematu innowacji oraz inspirujące Festiwale Naukowe, które pokazują, że nauka jest wspaniałą przygodą!” – dodaje Joanna Gogolińska.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na naszej stronie www.explory.pl  w zakładce „Konkurs”. Główne założenia prezentowane są w krótkiej animacji https://www.youtube.com/watch?v=5TCLxiT0gnY

Więcej informacji:
Dorota Braziewicz, Koordynator Konkursu Naukowego E(x)plory
d.braziewicz@fzt.org.pl , tel. 728 804 557

Autor:  Fundacja Zaawansowanych Technologii E(x)plory 
04.01.2017

Lista załączników:

Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie