przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wielkie święto nauki w Technoparku Pomerania!

 

Drony, fale tsunami, mikroświaty, konstrukcje hydrauliczne i warsztaty zapachowe – takie m.in. atrakcje czekają na uczestników Festiwalu Naukowego E(x)plory. Towarzyszyć mu będzie konkurs naukowy, do którego zakwalifikowało się aż 8 projektów młodych naukowców z Pomorza Zachodniego. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek (23 lutego) w Technoparku Pomerania.


Podczas warsztatów i pokazów naukowych Festiwalu E(x)plory młodzież dowie się m.in. jak powstają fale tsunami na oceanach, w jaki sposób skonstruować hydrauliczne ramię robota z rzeczy znalezionych w domu oraz dlaczego ewolucja dała skrzydła prehistorycznym zwierzętom. W programie przewidziano również eksperymenty i pokazy doświadczalne, podczas których będzie można sprawdzić zasadę zachowania momentu pędu wykorzystywaną w jeździe figurowej czy przetestować swój węch, wcielając się w członka zespołu olfaktometrycznego (oceniającego zapach).

- Bogaty w kreatywne warsztaty i inspirujące wykłady program festiwalu to idealna propozycja dla tych, którzy chcą poznawać otaczający nas świat i nowe technologie - przekonuje Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Podczas festiwalu odbędzie się także finał pierwszego w tym roku regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory, do którego zakwalifikowało się 20 projektów, z czego aż 8 przygotowanych przez młodzież z województwa zachodniopomorskiego. Jury konkursowe składające się z ekspertów naukowych i biznesowych wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytację do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni. Tam młodzi naukowcy będą walczyć o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

- Z przyjemnością wspieramy inicjatywy, które rozbudzają w młodych ludziach ciekawość świata i pozwalają im rozwijać naukowe pasje. Młodzież z naszego regionu jest bardzo zdolna i każdego roku prezentuje niezwykle ciekawe projekty naukowe – mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania, który po raz czwarty został gospodarzem wydarzenia.

Festiwal i Konkurs Naukowy E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat, która promuje kulturę naukową i wspiera rozwój najzdolniejszych młodych naukowców. Jej organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Partnerami regionalnych obchodów tego wielkiego święta nauki są Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina i Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.
 

Autor:  Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny 
23.02.2018
Szczeciński Budżet Obywatelski 2021