przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Widzimy się na US – warsztaty z optyki okularowej


 

Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli poznać zagadnienia związane z optyką okularową.

Pracownicy i studenci Wydziału Matematyczno-Fizycznego US zorganizowali dla zainteresowanych uczniów sześć tematów związanych z optyką okularową. Grupa uczestników musiała wybrać cztery zagadnienia, które następnie zgłębi podczas jutrzejszych warsztatów. Spotkanie ma charakter zamknięty i obowiązywały na nie wcześniejsze zapisy. Warsztaty odbędą się po raz pierwszy, a ich kontynuacja planowana jest na przyszły rok akademicki.

Tematyka warsztatów:

  1. Warsztat optyczny – dowiesz się jak szlifuje się soczewkę okularową i jak skonstruowane są okulary. Ponadto zmierzymy Twój rozstaw źrenic i naprężenia w okularach.
  2. Gabinet okulistyczny – głęboko zajrzymy w Twoje oczy i zbadamy ostrość Twojego wzroku.
  3. Warsztat optyki falowej – zobaczysz jak pracuje laser półprzewodnikowy, interferometr Michelsona a ponadto dowiesz się jak świecą różne źródła światła.
  4. Systemy wbudowane – nauczysz się jak programować BBC micro:bit.
  5. Pracownia fizyczna optyka – dowiesz się czym są pierścienie Newtona i jak dochodzi do dyfrakcji światła oraz zbadasz grubość swojego włosa.
  6. Drgania i oscylacje w praktyce – wzbudzisz falę stojącą w strunie, dowiesz się jak dochodzi do tłumienia drgań i zrozumiesz czym jest dźwięk.

„Widzimy się na US – warsztaty z optyki okularowej” odbędą się o 31 maja (piątek), o godz. 9:00 na Wydziale Matematyczno-Fizycznym US, ul. Wielkopolska 15.
 

Autor:  Uniwersytet Szczeciński 
31.05.2019