przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Regionalne podsumowanie konkursów informatycznych

Regionalne podsumowanie ogólnopolskich konkursów informatycznych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Informatyczne w  2013 roku
w woj. zachodniopomorskim

Konkurs TIK?-TAK! 2013

Konkurs Edukacja z Panem T.I.K.-iem „Bezpieczny w sieci – powiedz to innym”

     Oddział Zachodniopomorski PTI zorganizował Regionalne podsumowanie ogólnopolskich Konkursów Informatycznych. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego w dniu 11.06.2013 roku.

     Spotkanie otworzył Prezes Oddziału Zachodniopomorskiego PTI prof. Zdzisław Szyjewski. Pokrótce przedstawił informację na temat działalności Towarzystwa oraz możliwości uzyskania i zalety certyfikatów informatycznych. Gości przywitał Prodziekan Wydziału  Pan Tomasz Bernat.

     Wśród obecnych należy wymienić Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Andrzeja Jakubowskiego, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Szczecin ds. społeczeństwa informacyjnego Marka Dymka, Wiceprezes PTI Barbarę Królikowską i członka ZG PTI Tomasza Komorowskiego. Na spotkanie licznie przybyli uczniowie i nauczyciele ze szkół naszego regionu.

     Na przybyłych czekał drobny poczęstunek.
     Przed salą można było podziwiać wybrane prace z Konkursu „Bezpieczny w sieci – powiedz to innym”. Przy okazji zorganizowano plebiscyt na najciekawszą z wystawianych prac. Głosami obecnych zwyciężyła praca Darii Świetlik z VIII LO z Bydgoszczy. Wśród głosujących wylosowano upominki i dwie koszulki wykonane w oparciu o nagrodzone projekty.

     W tym roku Konkurs TIK? TAK! Cieszył się w naszym województwie dużą popularnością. Patronat nad Konkursem objął Minister Edukacji Narodowej i m.in. Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Kurator Oświaty z województwa zachodniopomorskiego Maria Borecka. W naszym województwie uczestniczyło ok. 1000 uczniów z 29 szkół. Uwzględniając wielkość szkoły najlepsze wyniki osiągnęły: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO w Szczecinie, Społeczne Gimnazjum w Pyrzycach, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Ustroniu Morskim. Marszałek województwa przyznał najlepszej szkole okolicznościowy medal. Nasze osiągnięcia to 8 uczniów na poziomie szkół podstawowych w etapie wojewódzkim. III miejsce wśród startujących w naszym województwie (a 21 w Polsce) zdobyła Katarzyna Dutkiewicz ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Szczecinie, a Jakub Krzysztof Szajek z Prywatnej Szkoły Podstawowej L. Piwoni w Szczecinie zajął II miejsce w województwie (i 16 w Polsce).

     Do finału dostał się Bartosz Okoń ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Bohaterów I Armii Wojska Polskiego w Kołobrzegu i zajął bardzo dobre II miejsce w Polsce.W nagrodę otrzymał z rąk Pana Marszałka tablet i dyplom.

      Najlepsze szkoły, nauczyciele i uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

     W konkursie Edukacja z Panem T.I.K.-iem „Bezpieczny w sieci – powiedz to innym” uczniowie zgłosili ponad 900 prac. Patronat nad Konkursem objęli Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Konkurs polegał na zaprojektowaniu koszulki na temat bezpieczeństwa w Internecie.

     Z naszego województwa wpłynęło ok. 50 prac. Na różnych poziomach uczniowie zdobyli 4 wyróżnienia: Karolina Jakubiszyn z Gimnazjum nr 12 im. Stanisława Lema w Szczecinie, Marcin Nowicki z Publicznego Gimnazjum w Trzebiatowie, Monika Dyko z IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie i Emilia Gibalska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku. III miejsce w Polsce na poziomie szkół gimnazjalnych zdobył Hubert Murawski z Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie. W nagrodę otrzymał nagrody od Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka i od OZP PTI.

     Wszyscy mogli wysłuchać popularnonaukowego wykładu dr Barbary Wąsikowskiej „Mózg, umysł a zachowanie. Zrozumieć emocje” podczas którego można było zobaczyć jak ochotnik poddany badaniu reaguje na różne bodźce emocjonalne. Okazało się, że nawet nieświadomie ujawniamy nasze emocje. Stąd już tylko krok (na razie jeszcze duży) do sterowania urządzeń myślami.

     Pani Wiceprezes Barbara Królikowska przedstawiła najnowsze produkty ECDL e-Nauczyciel i ECDL e-Urzędnik i stan ich wdrażania.

     Wszyscy byli zadowoleni z otrzymanych dyplomów i nagród i wyrazili nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie i z większymi sukcesami w przyszłym roku.

     Jeszcze raz gratulujemy uczniom a ich Opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu i dobrą współpracę.

     Na temat Podsumowania można tez poczytać na stronie Urzędu Marszałkowskiego:http://www.um-zachodniopomorskie.pl/umwzp/biuro_informacji/p-r-m-a-19631/aktualnosci.htm

Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania na naszych stronach:

www.ecdl.szczecin.pl  www.tik-tak.eecdl.pl/

  

Mirosław Zajdel

Koordynator Regionalny ECDL

Region Szczecin

Autor:  Polskie Towarzystwo Informatyczne 
25.06.2013