przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Praktyki zawodowe w Londynie

Dzięki wsparciu funduszy Unii Eropejskiej, w ramach programu POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) w Zespole Szkół im. M. Reja w Szczecinie został zrealizowany projekt „Doświadczenie ma znaczenie”, w którym dwie 17-osobowe grupy wyjechały na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Londynu. Londyn jest niezwykłym miastem – dla każdego oznacza coś innego, ale prawie wszyscy uczestnicy praktyk zawodowych określili ten wyjazd jako spełnienie swoich marzeń. Dlaczego?
Wyjechaliśmy 30 października, podekscytowani ale też niepewni. Na lotnisku pierwsze zetknięcie z londyńską codziennością – dojazd z Gatwick do ADC College zajął nam tyle samo czasu co lot z Berlina… Pod ADC Collage oprócz rodzin goszczących mieliśmy szansę spotkać się wielokulturowością stolicy Wielkiej Brytanii – okazało się bowiem, że 30.10. to także ostatni dzień święta Diwali – czyli najważniejszego święta hinduistycznego, święta światła, zwycięstwa dobra nad złem. Ulice pełne były wyznawców hinduizmu ubranych w tradycyjne stroje, noc zaś pełna była fajerwerków.
Od wtorku zaś rozpoczęliśmy nasze praktyki zawodowe. Nie sposób jest opisać wszystkich miejsca. Były one bardzo zróżnicowane począwszy od ekskluzywnego clubu golfowego
z wstępem wyłącznie dla elitarnych członków, kuchnię w opactwie Westminster (i komentarz Ady po 3 dniach, że na Big Bena to już patrzeć się nie da), przez Ognisko - restaurację polonii polskiej należącą do Jana Woronieckiego, aż po restaurację Roast która oprócz tego, że ma wysokie miejsce na liście restauracji w których warto zjeść w Londynie, to znajduje się
w Borough Market – na rynku który ma ponad 1000 lat i ze względu na różnorodności
i bogactwo produktów zwany jest Mekką kucharzy. Jednak o każdym miejscu praktyk śmiało można by było napisać osobny przewodnik uwzględniając jego historię, właścicieli wraz
z zatrudnionymi ludźmi i odmienność menu.
Kiedy już odrobinę oswoiliśmy się z nowym tymczasowym miejscem zamieszkania i praktyk, przyszedł piątek – kolejny wyjątkowy dzień poznawania kultury brytyjskiej – czyli Guy Fawks Night – noc pełna spotkań ze znajomymi i fajerwerek oraz palenia kukły zamachowca który pragnął wysadzić Izbę Lordów wraz z królem Anglii i Szkocji Jakubem I Stuartem. We wszystkie zaś dni uwagę naszą przykuwały czerwone maki w klapach marynarek i płaszczy Brytyjczyków, którzy również obchodzą 11 listopada – jako tzw. Poppy Day. Jest to dzień który początkowo celebrował zakończenie I wojny światowej, obecnie zaś jest dniem zadumy nad wszystkimi którzy stracili swe życie na wojnach oraz w konfliktach zbrojnych. O godzinie 11 cały kraj zastyga – przez 2 minuty nie jeżdżą środki transportu, ludzie zatrzymują się i w ciszy czczą pamięć poległych. Godzinę zakończenia wojny obwieszczają syreny zaś potem następuje złożenie wieńców z czerwonych maków pod pomnikami poległych.
Sobota była dniem zwiedzania. Trasa obejmowała prawie 20 punktów, z których większość wiodła wzdłuż, a nawet w poprzek Tamizy. Miejsca warte wymienienia to chociażby: Buckingham Palace, Palace of Westminster & Big Ben, London Eye, Trafalgar Squar wraz z National Gallery, M&M World w pobliżu Odeon Cinema, China Town, Tate Gallery, Shakespeare's Globe, Katedra Świętego Pawła, Tower of London oraz słynne mosty: Millennium Bridge, Tower Bridge, London Bridge i Westminster Bridge.
Kolejny tydzień także upłynął jak we śnie i szybko nadszedł dzień wyjazdu który rozpoczął się już o 4.30 rano. Wróciliśmy do naszego codziennego życia bogatsi o…? Na pewno doświadczenie oraz widok miejsc o których marzyliśmy. Ale to co najbardziej przykuwało w Londynie to wielonarodowość, ogromna tolerancja do inności, szacunek ludzi.
Uczestnicy projektu otrzymali potwierdzone przez Krajowe Centrum Europass dokumenty Europass Mobilność, które są powszechnie uznawanym dokumentem potwierdzającym zrealizowane zadania i uzyskane kwalifikacje.

Iwona Rokita-Lisiecka
koordynator projektu
Zespół Szkół Nr 6
im. M. Reja w Szczecinie

Autor:  Zespół Szkół Nr 6 
22.12.2016
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie