przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Bolesław Prus na Placu Orła Białego

 

Duży projekt o kulturze z udziałem młodzieży polskiej, włoskiej i tureckiej

Projekt Erasmus+ „Wszyscy jesteśmy obywatelami świata, nasza kultura określa naszą tożsamość”, który realizowany jest w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa wraz ze szkołami z Włoch i Turcji rozpoczął się w 2016 roku i będzie trwał do końca sierpnia 2018.

Właśnie gościmy grupę uczniów z tych dwóch południowych krajów, którzy przyjechali wraz z nauczycielami, aby spędzić z polskimi uczniami prawie cały tydzień. To już drugie spotkanie. Pierwsze miało miejsce w Toskanii jesienią 2016r.


W programie pobytu znalazły się zajęcia integracyjne, np. międzynarodowy lunch. Wtedy na stołach w IV LO zagościły smakołyki przywiezione przez gości z ich krajów. Była to okazja by skosztować między innymi turecką baklavę i daktyle, włoskie ciasteczka, sery i wędliny, a także polskie pierogi i sernik.

Najważniejsza jednak była sesja zdjęciowa na starym mieście, zatytułowana „Kostiumy i architektura”. Dziewczęta z trzech krajów, odziane w pozytywistyczne stroje wykonane przez uczennice IV LO, pozowały do zdjęć na tle fontanny i pomnika Flory przy placu Orła Białego, w otoczeniu Bazyliki św. Jakuba oraz Zamku Książąt Pomorskich.

Projekt pozwala uczniom lepiej poznać kulturę krajów swoich kolegów, uczy tolerancji i szacunku dla odmiennych kultur, pozwala kruszyć stereotypy, ale także ułatwia naukę języków obcych.

 

Elżbieta Łuczak

Autor:  IV Liceum Ogólnokształcące 
01.06.2017
Zostaw 1,5% podatku
w Szczecinie trwa nabór projektów w kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2025