przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Harmonogram prac nad reformą oświaty

Jakie zmiany czekają szczecińską oświatę i z jakimi wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć w związku z reformą oświaty. Dziś w Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze z cyklu spotkań poświęconych zbliżającej się reformie.

Nadchodzący rok szkolny, będzie ostatnim w którym obowiązują dotychczasowe zasady systemu oświaty – tj. 6 letnia szkoła podstawowa, 3 letnie gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Z tego też względu Urząd Miasta podjął działania mające na celu jak najlepsze przygotowanie się do nadchodzących zmian. W spotkaniu ,które odbyło się w magistracie udział wzięli przedstawiciele szczecińskiej oświaty, dyrektorzy szkół oraz związków zawodowych a także Piotr Krzystek prezydent Szczecina oraz Lidia Rogaś i Małgorzata Łabuń z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

Nasze dzisiejsze spotkanie jest jednym z wielu, które zaplanowaliśmy w najbliższym czasie. Liczę na to, że właśnie poprzez ten cykl spotkań uda się nam znaleźć zagrożenia jakie niesie ze sobą reforma oraz metody jak tym zagrożeniom przeciwdziałać – mówił podczas spotkania prezydent Piotr Krzystek.

Podczas spotkania prezydent zaapelował do środowisk oświatowych aby wzięły aktywny udział w procesie przygotowań do reformy. - To teraz jedno z najbardziej kluczowych zadań przed którymi stoi szczecińska oświata, ufam że podejdziemy do tego profesjonalnie, dzięki czemu uda się nam ten proces przeprowadzić w sposób sprawny – dodał prezydent.

Podczas spotkania dyr. Wydziału Oświaty Lidia Rogaś przedstawiła najważniejsze założenia dot. reformy oraz działania które zostały podjęte przez Miasto w związku z reformą. Pani dyrektor podkreśliła w trakcie spotkania że zapowiadana reforma nie dotyczy tak naprawdę likwidacji gimnazjów ale jest kompleksową reformą dot. wszystkich typów szkół jak również zasad i organizacji pracy w oświacie. Wymagać ona będzie wielu przygotowań, ustalenia zasad dot. kwestii zmian etatów, przeprowadzenia rejonizacji i ustalenia sieci szkół, tak aby w styczniu 2017 roku podjąć stosowną uchwałę w tej materii.

Podczas spotkania przedstawiony został również harmonogram działań na najbliższe miesiące.

do 5 września 2016 r.
Zebranie ze szkół ankiet z informacjami o liczbie uczniów, oddziałów, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz budynku szkoły.

5-7 września 2016 r.
Spotkania dyrektora WOś z dyrektorami szkół podstawowych (podział na zespoły) celem przedstawienia koncepcji i wspólnego wypracowania optymalnych zmian przy ustalaniu nowych rejonów szkół podstawowych.

koniec września 2016.
Zabezpieczenie środków w budżecie na 2017 r.

październik 2016 r.
Opracowanie dla każdej szkoły „karty szkoły” uwzględniającej zebrane ze szkół informacje dotyczące liczby uczniów, oddziałów, kadry pedagogicznej i niepedagogicznej oraz budynku danej placówki.

październik 2016 r.
Spotkania dyrektora WOś z dyrektorami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych celem przedstawienia koncepcji wdrażania reformy na przestrzeni lat z uwzględnieniem podwójnego rocznika w roku szkolnym 2019/2020 (III GIM i VIII SP) oraz w roku szkolnym 2022/2023

listopad 2016r.
Konsultacje z rodzicami.

styczeń 2017
Projekt uchwały dot. sieci szkół.
 

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 
02.09.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie