przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Odjazdowy Bibliotekarz 2019, 8. edycja szczecińska - Relacja

KIERUNEK PRAWOBRZEŻE

25 maja o godz. 12.00 spod Centrum Kształcenia Sportowego na Os. Słonecznym wyruszył ósmy już w Szczecinie rajd wielbicieli książek i rowerów. Kilkadziesiąt osób przejechało trasą obejmującą niemal całe prawobrzeże i prowadząca przez tamtejsze biblioteki i miejsca kultury. Rajd zakończył się tradycyjnym ogniskiem nad Jez. Dąbskim.

 

PRZYSTANKI na trasie

Biblioteka Centrum Kształcenia Sportowego, Os. Słoneczne, Rydla 49

W tym roku Odjazdowy Bibliotekarz startował z Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, gdzie od godz. 9.00 odbywał się FESTYN z odjazdowymi atrakcjami, m.in.: znakowanie rowerów przez policję, prezentacja ekologicznych rowerów elektrycznych, zmagania z mistrzem olimpijskim na ergometrze ORAZ najważniejsze - akcja "Kropla życia.." - czyli honorowe oddawanie krwi.

Odjazdowy Bibliotekarz wystartował najpierw bez roweru, PRZEDSTAWIENIEM TEATRALNYM - "Przygody Kota Umbriagi" w wykonaniu uczniów klas ósmych Szkoły Podstawowej NR 71 w Szczecinie, w reżyserii Beaty Racis i Marii Janowskiej-Jakielaszek, wg książki Piotra Owczarskiego. Piotr Owczarski to m.in. szczeciński historyk, popularyzator żeglarstwa oraz pomysłodawca Alei Żeglarzy w Szczecinie. Autor pierwszej szczecińskiej bajki o kocie-żeglarzu, autentycznej postaci związanej z zakątkami jeziora Dąbie zwanego dawniej tajemniczo Mare Dambiensis. Kot Umbriaga to kot rudy, który żył pod koniec lat 40. XX wieku. Zamieszkał na przystani jachtowej Akademickiego Związku Morskiego. Szczecińscy studenci zabierali go w swoje rejsy. W czasie jednego z nich podczas postoju zszedł na ląd w północnej części wyspy Dębina i nie powrócił. Od tego czasu ten fragment wyspy określa się mianem Ziemi Umbriagi, a płynący obok nurt Odry – Cieśniną Umbriagi. W 1975 roku imieniem kota nazwano jacht w klubie AZS, a od 2016 roku patronuje on jednej z Nagród Żeglarskich Szczecina – „Nagrodzie Kota Umbriagi” dla dzieci popularyzujących żeglarstwo. Kot Umbriaga ma swoją rzeźbę w szczecińskiej Alei Żeglarzy na Bulwarze Piastowskim, jest bohaterem książki dla dzieci i dorosłych oraz dwóch szant. W kwietniu 2019 w Przedszkolu Publicznemu nr 65 przy ul. J.Ch. Paska w Szczecinie nadano imię „Zatoczka Kota Umbriagi”. #PrzygodyKotaUmbriagi - książka tekst: Piotr Owczarski * ilustracje: Maciej Tumanowicz * Wydawnictwo: Passim, 2018* Zawiera: płytę CD z piosenkami o Kocie.

Filia nr 48 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, Os. Słoneczne, Rydla 93
Spotkanie z Krzysztofem Marcinowskim - Dyrektorem MBP w Szczecinie. Opowieść o teraźniejszości i przyszłości bibliotek Dzielnicy "Prawobrzeże".

Planowana Mediateka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, biblioteka, która będzie, Szczecin-Prawobrzeże, Os. Majowe
Opowieść Krzysztofa Marcinowskiego - Dyrektora MBP w Szczecinie - z cyklu "TU na razie jest klepisko, ale będzie .... NOWOCZESNA BIBLIOTEKA".

Os. Kijewo
Pchli targ z Kijewską Giełdą Książek spotkanie z Igorem Wypijewskim Niebiblioteczne, ale związane z KSIĄŻKAMI spotkanie ze Stowarzyszeniem "Kocham Kijewo". Pchli targ z Kijewską Giełdą Książek. Opowieść Igora Wypijewskiego o przeszłym-teraźniejszym-przyszłym życiu codziennym Kijewa.

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie-Dąbiu
Spotkanie z Hanną Góralską - kierowniczką filii. Opowieść o bibliotece z "potrzebnicą", Gryficie budowniczym i dąbskiej bibliotekarce z kluczem do pałacu.

Przystań Jachtowa „Harcerskiego Ośrodka Morskiego Szczecin”, Os. Dąbie
Ognisko, śpiewanie z IGA'cki Band, prezentacja Akademii Żeglarskiej Kapitana Kijusia, przypomnienie zasad pierwszej pomocy z Wolontariuszami ENEI

 

Odjazdowy Bibliotekarz
Co to jest?

TO ogólnopolska cykliczna akcja rowerowo-czytelnicza; rowerowy przejazd / rajd miłośników książki, bibliotek i rowerów, organizowany pierwotnie (2010) podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), a obecnie od początku maja do września. Akcji towarzyszą jednolite materiały promocyjne – logo, plakaty, gadżety. Jej znakiem rozpoznawczym jest kolor pomarańczowy.

Cele akcji
• promowanie czytelnictwa i bibliotek • promowanie roweru jako środka transportu i rekreacji • kreowanie pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza • integracja środowiska bibliotekarskiego

Na czym polega? To zorganizowany przejazd kolumny rowerów przez miasto / miejscowość, po terenach zielonych, między miejscowościami. Trasa przejazdu prowadzi przeważnie szlakiem książki, czyli jej wyznacznikami są biblioteki, antykwariaty, księgarnie oraz inne instytucje i miejsca związane ze słowem pisanym. Przejazdowi może towarzyszyć: „bookcrossing” (bezpłatna wymiana książek), gry miejskie, konkursy literackie i zręcznościowe, kalambury, wspólne czytanie, debaty i pikniki etc.

Kto i kiedy wymyślił?

Akcję zainicjowała Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych w Łodzi. Pierwsza edycja rajdu odbyła się w Łodzi w 2010 przy współpracy z Fundacją Normalne Miasto – Fenomen, która do dziś, wraz Stowarzyszeniem Bibliosfera.org, jest ogólnopolskimi koordynatorami wydarzenia. Od 2012 akcja przekroczyła granice Polski: od 2012 – na Ukrainie, od 2013 jako „Bicycool Library” – Rumunia, Ukraina, USA, Włochy. W 2016 w Polsce zorganizowano 227 rajdów, w których wzięło udział 10795 osób.

Edycje szczecińskie

Realizowane od 2012 były ściśle powiązane z bieżącymi hasłami Tygodnia Bibliotek i skupione na prezentowaniu miejsc związanych z książką na mapie miasta. Elementami stałymi wydarzenia były: miejsce startu – biblioteka (co rok inna), rozdawanie „szprychówek”, pieczętowane książek okolicznościowym stemplem, akcja „częstowania książką”, integracyjne ognisko, prezentacja szczecińskich organizacji i instytucji propagujących czytelnictwo, czy aktywność rowerową. Jej organizatorem jest Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Organizator wydarzenia: Oddział Szczeciński Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Współorganizacja: Miejska Biblioteka Publiczna Szczecin, Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, Biblioteka Szkoły Podstawowej NR 71 Dąbie, Uczniowski Klub Sportowy „TRYGŁAW” CKS, Stowarzyszenie „Kocham Kijewo”, Akademia Żeglarska Kapitana Kijusia, Szczecińska Akademia Szantowa IGA'cki Band, Wolontariusze ENEI.
Obstawa: Klub Sportowy UKK CKS "TRYGŁAW” z Wolontariuszami ENEI Operator.
Nagrody: Koła 1, 2, 3, 9 Szczecin OZ SBP, Uczniowski Klub Sportowy „TRYGŁAW” CKS, Centrum Kształcenia Sportowego Szczecin, Stowarzyszenie POP-ART, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.
Koordynacja: Marta Kurzyńska (Biblioteka Muzeum narodowego w Szczecinie)
Inicjatorkami Odjazdowego na PRAWOBRZEŻU były prawobrzeżne BiBliotekarki:
ElżbietaRudzka - Biblioteka Centrum Kształcenia Sportowego, Liderka ogólnopolskiej akcji fundacji „Cała Polska czyta dzieciom!”
MariaJanowska-Jakielaszek - Biblioteka SP 71 Dąbie
 

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
27.05.2019