przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Antarktyka i inne zakątki świata

 

W upalny letni dzień proponujemy trochę ochłody na… Antarktyce! 09 lipca 2018 (środa) o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się spotkanie z Pawłem Madejskim, który opowie o fascynującej przygodzie, jaką była dla niego praca w stacjach polarnych. Spotkanie będzie połączone z pokazem slajdów "Rok w Antarktyce".

Paweł Madejski urodził się w Brzegu, a do Szczecina dotarł przez... Kraków, gdzie, zafascynowany fotogrametrią, ukończył geodezję inżynieryjno-przemysłową na Wydziale Geodezji AGH.

W 1983 r., korzystając z technik fotogrametrycznych, badał prądy morskie w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Zatoce Hornsund na Spitsbergenie. Efektem tej pracy była kolejna propozycja uczestnictwa w XI Wyprawie Antarktycznej PAN w 1987 r. Podczas tej wyprawy prowadził fotogrametryczny pomiar prądów morskich w Cieśninie Bransfielda. Uczestniczył również w pracach przygotowawczych przed założeniem hiszpańskiej bazy antarktycznej. Jest też autorem fotogrametrycznej mapy okolic bazy, w zatoce Johnson Bay, wyspy Livingstone. W 1990 kierował XIV Wyprawą Polskiej Akademii Nauk do Stacji im. H. Arctowskiego.

Jak sam mówi, miał szczęście zawadzić swoimi stopami o każdy z kontynentów. Teraz próbuje odwiedzić urokliwe zakątki Polski leżące poza głównymi trasami turystycznymi o czym opowiada na stronie rowerembezpośpiechu.pl.

Rozszerzył swoje zainteresowania o przyrodę szczecińskich parków i skwerów, czego rezultatem jest mapa ciekawych obiektów dendrologicznych szczecińskich parków tworzona w Systemie Informacji Przestrzennej miasta Szczecina (geoportal.szczecin.pl oraz profil Drzewa i krzewy Szczecina).
Paweł Madejski uczestniczył również w pomiarach Jaskini Czarnej w Tatrach oraz był jednym z organizatorów i uczestników I Wyprawy BARI, prowadzącej dla UNESCO inwentaryzację zabytku w Fez w Maroku.
Zapraszamy serdecznie na spotkanie z tym barwnym człowiekiem. Wstęp wolny!

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Fundacja Ścieżkami Pomorza.

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
29.06.2018
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie