przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Gimnazjalisto: zdobądź zawód!

Ślusarz, mechatronik, technik mechanik -- to tylko niektóre z zawodów, jakie będzie można zdobyć w szczecińskich szkołach. Miasto w porozumieniu z firmami z branży metalowej, morskiej i stoczniowej stworzy 9 kierunków zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych. W podjęciu decyzji ma pomóc przygotowany informator oraz film.
 

W odpowiedzi na potrzeby sygnalizowane przez firmy z naszego regionu, Miasto Szczecin w porozumieniu z Zachodniopomorskim Klastrem Morskim, postanowiło utworzyć w nadchodzącym roku szkolnym 2014/2015, klasy zawodowe w szkołach ponadgimnazjalnych.

Lokalne firmami z branży metalowej, morskiej i stoczniowej, czekają na specjalistów: mechaników, elektromechaników czy ślusarzy. Przedsiębiorstwa, współpracujące przy tworzeniu klas zawodowych, zadeklarowały pomoc w nauczeniu tych zawodów udostępniając swoje warsztaty i maszyny, ale także chęć zatrudnienia absolwentów naszych szkół.

Młodzi mieszkańcy Szczecina będą mieli możliwość wyboru jednego z 8 kierunków zawodowych. Absolwentami tych klas będą specjaliści, którzy teorie z lekcji będą potrafili wykorzystać w praktyce. Szkoły, które zostały wytypowane do realizacji tego projektu to: Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (Technikum Morskie i Politechniczne, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2) oraz Zespół Szkół nr 4.

To właśnie w tych placówkach, absolwenci gimnazjów będą mogli kształcić się w zawodach, które maja przyszłość: operator obróbki skrawaniem, technik budownictwa okrętowego czy elektromechanik. Firmy biorące udział
w projekcie, zadeklarowały chęć przyjmowania uczniów nie tylko na przewidziana  w programie nauczania miesięczną praktykę, ale i również na staże zawodowe w okresie wakacji. Co ważne, koordynować staże będą praktycy posiadający szeroka wiedze w ramach swoich dziedzin.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęła się 12 maja br.
 

Lista załączników:

Autor:  Urząd Miasta Szczecin 
22.05.2014