przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Matematyka w obiektywie – finał IX konkursu

 


 

W najbliższy poniedziałek, 17 grudnia 2018 r. o godz. 12:00, odbędzie się finał IX Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Matematyka w obiektywie.

Konkurs fotograficzny Matematyka w obiektywie jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego Mathematics in focus. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt obejmuje: konkurs fotograficzny, badania naukowe w obszarach dydaktyki matematyki i komparatystyki mediów, publikacje poznawcze i dydaktyczne, konferencje, wystawy, wykłady otwarte oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli.
W bieżącym roku liczba uczestników zwiększyła się 40-krotnie w stosunku do I edycji z 2010 roku. Wpłynęło ponad 24 000 fotografii z naszego regionu, Polski i świata. Dotychczasowe edycje pozwoliły na zgromadzenie pokaźnego zbióru fotografii pochodzących z całego świata, o wysokich walorach estetycznych i poznawczych, ukazujących nie tylko piękno matematyki, ale również jej powszechność i użyteczność - podkreśla pomysłodawczyni konkursu i kierowniczka projektu, dr hab. Małgorzata Makiewicz, prof. US

JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego przewodniczy Honorowemu Komitetowi Patronów konkursu, w skład którego wchodzą: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, Prezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Uroczystość podsumowania konkursu oraz wernisaż wystawy Matematyka w obiektywie odbędą się w poniedziałek, 17 grudnia, o godzinie 12:00, w auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Wielkopolska 15).

W programie zaplanowano wykład Agaty Hasulak (laureatka I miejsca VII edycji Konkursu Matematyka w obiektywie) pt. Szczypta matematyki w mojej fotografii, wykład mgr Piotra Górnego (laureat III miejsca VIII edycji Konkursu Matematyka w obiektywie) Od wróbla do nieskończoności, koncert gitarowy Piotra Sikory z Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie i wręczenie nagród i dyplomów.

Serdecznie zapraszamy na finał IX Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Matematyka w obiektywie.

Laureaci:

Kategoria dorośli:
1 miejsce Renata Zarychta Strzał w dziesiątkę
2 miejsce Donatella Baronchelli Square
3 miejsce Marek Miłoszewski Bieszczadzka geometria 

Kategoria młodzież:
1 miejsce Weronika Kordylas Implikacja
2 miejsce Jarosław Marcinek Niedokończona nieskończoność
3 miejsce Remigiusz Baranowski Odcinki w ogniu


W załączeniu nagrodzone zdjęcia z grupy dorosłych i z grupy młodzieży
 

Autor:  Uniwersytet Szczeciński 
14.12.2018