przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Mała książka - wielki człowiek

 

 Ciesząca się dużym powodzeniem wśród czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie akcja „Mała książka – wielki człowiek” – nadal trwa!

Od stycznia 2019 roku zapraszamy po wyprawki czytelnicze trzyletnie dzieci, czyli urodzone w roku 2016. Prosimy o wcześniejszy kontakt z wybraną filią w związku z ograniczoną ilością wyprawek.

 

Przypomnijmy na czym polega kampania "Mała książka - wielki człowiek". Na każdego trzylatka, który z rodzicem lub opiekunem przyjdzie odwiedzić bibliotekę, będzie czekała tajemnicza Wyprawka Czytelnicza. Pomysłodawcy projektu postanowili docenić rolę młodego Czytelnika, zaszczepić w nim miłość do książek już w pierwszych latach życia, co ma zaowocować dorosłym Czytelnikiem w przyszłości. Dlatego projektem objęte są dzieci nowo narodzone (dotyczy to oddziałów położniczych w szpitalach) oraz trzylatki. Właśnie grupą trzylatków zaopiekujemy się w naszych filiach bibliotecznych.

Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica (opiekuna), który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Zapraszamy do biblioteki!

Autor:  Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie 
14.01.2019