Jak dołączyć do sieci Erasmus? Z jakimi wyzwaniami wiąże się realizacja projektów unijnych? Jak wygląda zarządzanie czasem i zasobami? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy na spotkaniu zorganizowanym 21. maja 2025 r. w Technikum Technologii Cyfrowych im. J. Karpińskiego w Szczecinie. Szkoła realizuje projekty UE od niemal dekady i chce dzielić się swoim know how w tym zakresie. Zaproszenie skierowane było głównie do szkół zawodowych (technika i szkoły branżowe) ze Szczecina i okolic, które obecnie realizują projekty Erasmus, jak i tych, które nie mają w nich doświadczenia, a chciałyby spróbować.
Pomysł na wydarzenie zrodził się z chęci networkingu szkół E+ w mieście i okolicy. Beneficjenci programów UE zmagają się z różnymi wyzwaniami, warto wspierać się i uczyć od siebie nawzajem. Od pomysłu na projekt do raportu końcowego, który go oficjalnie zamyka, długa droga - a wskazówki innych czasem cenniejsze niż złoto…
Oferta programu Erasmus jest bardzo atrakcyjna i kusi swoją różnorodnością. Postanowiliśmy zawęzić tematykę spotkania do sektorów: KA122 VET „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" oraz KA122 SCH „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej”.
Spotkanie w TTC podzielone było tematycznie: w części pierwszej prelegentem był nasz gość specjalny p. Emilia Gwizd z Regionalnego Punktu Informacyjnego Erasmus+, działającego przy Kuratorium Oświaty w Szczecinie, która przedstawiła możliwości programu E+ dla sektora VET i SCH tj. działań w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego oraz w edukacji szkolnej.
Projekty VET - Vocational Education and Training – adresowane są tylko do szkół zawodowych; w ramach dofinansowania UE można m.in. wysłać uczniów na praktyki do wybranego przez siebie kraju europejskiego (i nie tylko) a nauczycieli przedmiotów zawodowych na kursy zawodowe i job shadowing. Z projektów SCH – z których mogą skorzystać wszystkie typy szkół, możemy realizować wymiany międzynarodowe nauczycieli i uczniów, projekty współpracy między szkołami oraz inne inicjatywy w zakresie rozwoju edukacji szkolnej.
W części drugiej krok po kroku prześledziliśmy drogę od pozyskania OID (Organisation ID) po złożenie wniosku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się:
W ostatniej części spotkania drobiazgowo podsumowano działania zespołu projektowego w etapach: przed, w trakcie trwania projektu i po jego zamknięciu. Zaprezentowano również jak wygląda przebieg obecnie realizowanych projektów w Technikum Technologii Cyfrowych.
Uczestnicy spotkania: dyrektorzy szkół, koordynatorzy i nauczyciele zaangażowani w projekty zgodnie stwierdzili, że pracy jest dużo a same projekty są niezwykle wymagające i angażujące. Z drugiej jednak strony trzeba zdać sobie sprawę, że dzięki udziałowi uczestników w mobilnościach bardzo często:
Dziękując gościom majowego spotkania, na koniec chcielibyśmy podzielić się złotymi zasadami beneficjenta, byście i Państwo mogli czerpać ze źródła i możliwości, jakie daje nam udział w projektach Erasmus:
Materiały ze spotkania dostępne na www.technikumcyfrowe.pl w zakładce Projekty/FRSE.
Erasmus – zmienia świat, otwiera umysły!
Izabela Stępień
Koordynator projektów VET
w Technikum Technologii Cyfrowych
im. J. Karpińskiego w Szczecinie