przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Sopranistki z Akademii Sztuki na muzycznym podium w Genewie, Budapeszcie, Petersburgu i Constancie

Eliza Nowakowska - szczecinianka i świeżo upieczona absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki zdobyła ponownie I miejsce w międzynarodowym konkursie, tym razem był to 1st International Competition of Music and Arts L'etoilles de Genève w Szwajcarii.

Zadecydowało o tym jury z Austrii, Portugalii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Fatima Aldalati i Weronika Włodarczyk, które właśnie zakończyły pierwszy rok studiów licencjackich na Wydziale Wokalnym w Akademii Sztuki w Szczecinie, podobnie jak Eliza Nowakowska zdobywały już także w tym roku laury na konkursach w Moskwie, Paryżu, Londynie, Lizbonie, Pradze, na Cyprze i w Edynburgu, pomimo młodego wieku i krótkiego stażu w roli studentek. Te imponujące laury zawdzięczają swojej żelaznej dyscyplinie i konsekwencji w pracy nad utworami i nad głosem, a te cenne nawyki wyniosły z kołobrzeskiego zespołu wokalno-tanecznego "Tirlitonki".

Tym razem sopranistki wystartowały w międzynarodowym konkursie International Competition Symphony of St. Petersburg w Rosji i zdobyły w kategorii głosów do 19 roku życia: Fatima Aldalati wspaniałe II miejsce oraz III miejsce - Weronika Włodarczyk. Weronice przyznano również III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki i Sztuki w Budapeszcie. Wywodząca się także z Kołobrzegu i "Tirlitonek" Oliwia Tymek, studentka tej samej klasy śpiewu solowego, która zakończyła drugi rok studiów licencjackich, wzięła udział w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu International Arts Festival MAGIC SOUNDS OF ROMANIA (Constanta) i w swojej kategorii wiekowej uzyskała II miejsce.

Solistki przygotowała do udziału w konkursie prof. Akademii Sztuki dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska. W grupie młodych wokalistów w wieku 13-15 lat w Petersburgu zabłysnął także Alexander Kalischewski, któremu przyznano I miejsce i udział w gali wybranych laureatów konkursu w formie online. Alexander uzyskał także I nagrodę w Budapeszcie. Elizie, Fatimie, Weronice i Oliwii podczas nagrań przesłanych na konkurs akompaniował przy fortepianie mgr Michał Landowski, a Alexandrowi mgr Romuald Kalischewski. W konkursach brało udział każdorazowo kilkudziesięciu uczestników z kilkunastu krajów świata. 

Autor:  Akademia Sztuki w Szczecinie 
05.07.2021
Zaprojektuj przyszłość miasta - Szczeciński Budżet Obywatelski 2023