Aktualności Publikacje RSS Newsletter Kształcenie zawodowe Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

65 lat Pałacu Młodzieży

28 kwietnia tego roku Pałac Młodzieży w Szczecinie świętuje swoje 65-lecie. Tego dnia w Hali Opery na Zamku o godz. 18:00 odbędzie się widowisko "Wyspa Piotrusia Pana", przygotowane z okazji Jubileuszu. Kilkanaście pałacowych pracowni połączyło siły (łącznie ponad 140 wykonawców!) i przygotowało wielki spektakl na motywach powieści J.M. Barrie'go. Pomysłodawcą widowiska, autorem scenariusza, a także reżyserem jest pan Marcel Mroczek – były uczestnik Pracowni Teatralnej, a obecnie nauczyciel Pałacu Młodzieży. Będzie śpiew, muzyka, taniec i oczywiście gra sceniczna. Wszystko, czym żyje na co dzień placówka.

Szczeciński Pałac Młodzieży jest pierwszą w Polsce placówką wychowania pozaszkolnego. Powstał w 1950 roku z inicjatywy działaczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Życie placówki przez 57 lat związane było z czterema budynkami przy Al. Wojska Polskiego, do których uczęszczało w pierwszym roku działalności ok. 300 osób.

1 września 2008 roku Pałac Młodzieży otworzył swoje podwoje w nowej siedzibie przy Al. Piastów 7. Budynek, do którego przeniesiono Pałac, jest obiektem wpisanym na listę zabytków Szczecina i ma własną, ciekawą historię. Początkowo mieściła się tu szkoła średnia dla chłopców a w okresie powojennym Szkoła Podstawowa Nr 8 (do 2002 r.) i Gimnazjum Nr 4 (do 2007 r.).

Przeniesienie wszystkich pracowni z czterech wolnostojących budynków do jednego gmachu było ogromnym przedsięwzięciem. Wiązało się z przystosowaniem wielu pomieszczeń do specyficznych potrzeb poszczególnych pracowni. Zdecydowana większość została zaadaptowana do nowych celów.

Zmiana miejsca stworzyła nowe perspektywy rozwoju placówki. Pomogła w zintegrowaniu działań poszczególnych pracowni, a usytuowanie w centrum miasta stworzyło możliwości pozyskania szerszego kręgu odbiorców.

Obecnie Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie jest placówką oświatową, z której oferty korzysta rocznie około 1500 stałych uczestników, w 27 pracowniach, a ponad 40.000 osób spotyka się na różnorodnych imprezach ciekawie spędzając czas wolny.

Oferta placówki skierowana jest do różnych grup wiekowych. 3 i 4 - latki mogą korzystać z codziennych zajęć w Akademii Edukacji Przedszkolaka, dzieci i młodzież w wieku szkolnym rozwijają swoje pasje i zainteresowania w pracowniach artystycznych (m.in. muzyczna, gitarowa, wokalna, muzyki etnicznej, taneczna, teatralna, plastyczna, ceramiczna), naukowo-technicznych (pracownia fotografii i grafiki cyfrowej, modelarstwo), sportowych (karate, szachy), turystyki i rekreacji (pracownia turystyczno-ekologiczna) oraz Edukacji Morskiej. Wykwalifikowana kadra pomaga „rozwinąć skrzydła” i uwierzyć w siebie każdemu, kto przychodzi na zajęcia.
Co roku w czasie ferii i wakacji, uczniowie szkół podstawowych korzystają ze specjalnie przygotowanej na ten czas oferty półkolonii, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Pałac Młodzieży to nie tylko zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale również koncerty, spektakle, konkursy i przeglądy miejskie, wojewódzkie, ogólnopolskie. To również cykliczna impreza SOBOTA W PAŁACU, dla dzieci w wieku przedszkolnym, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Skupia najmłodszych mieszkańców Szczecina, którzy mają okazję zobaczyć Pałac Młodzieży od kulis. Wielu z nich powraca tutaj w kolejnych latach, stając się uczestnikami zajęć.

We współpracy ze szczecińskim oddziałem Związku Literatów Polskich w Pałacu organizowane są również wieczory literackie, na których króluje poezja autorów nie tylko ze Szczecina i okolic.

W szczecińskim Pałacu Młodzieży działa również biblioteka, z której zbiorów korzystają już najmłodsi uczestnicy z Akademii Edukacji Przedszkolaka. W jej zbiorach znajdują się książki dla dorosłych i dla dzieci. W 2007 roku w strukturze Pałacu Młodzieży pojawiło się Centrum Zasobów Języka Angielskiego, którego zadaniem jest pomoc nauczycielom języka angielskiego. Centrum dysponuje wieloma różnorodnymi materiałami przydatnymi do pracy
z dziećmi – książkami, poradnikami metodycznymi, podręcznikami, słownikami itp. Ponadto w Centrum odbywają się szkolenia i warsztaty, podczas których nauczyciele mogą poznawać nowe metody nauczania i doskonalić swoje umiejętności dydaktyczne.

Szczeciński Pałac Młodzieży to placówka nowoczesna i otwarta na potrzeby mieszkańców, o czym świadczy ogromne zainteresowanie, z jaką spotyka się nasza oferta.

Autor:  Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie 
24.04.2015