przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

60-lecie na szóstkę!

 

 

16 maja 2018 roku Szkoła Podstawowa Nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi im. Maksymiliana Golisza świętowała 60-lecie swojego istnienia. Zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zebrali się o godzinie 11.00 w sali gimnastycznej, która tego dnia wyglądała odświętnie. Zawieszone na ścianach różnobarwne kwiaty tworzyły pogodny nastrój, a do zadumy skłaniały ogromne, pięknie zdobione zegary, które zdawały się mówić Tempusfugit: oto 60 lat już minęło od dnia, gdy pierwszy raz zabrzmiał w tych murach szkolny dzwonek.

Uroczystość rozpoczął występ Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” pod dyrekcją Pana Grzegorza Handke. Chór wykonał trzy utwory z różnych epok i w różnych stylach muzycznych. Przepiękny śpiew publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Następnie wprowadzono poczty sztandarowe kilku szkół podstawowych i odśpiewano Hymn Polski. Prowadzące uroczystość: Panie Danuta Streich i Katarzyna Miciak – Glapa powitały gości i oddały głos Dyrektor Szkoły Pani Liliannie Popławskiej, która nie kryła wzruszenia, mówiąc o początkach szkoły i pierwszych pracownikach. Po tym wystąpieniu głos zabrał zastępca Prezydenta Szczecina, Pan Krzysztof Soska, który wspomniał
o trudach związanych z tworzeniem szkoły w latach powojennych na Ziemiach Odzyskanych i pogratulował sukcesów, jakie osiągnęli kolejni dyrektorzy. Następnie przemówili: Przewodnicząca Rady Miasta Pani Stefania Biernat, zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Pan Rafał Stańczuk oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 10 Pani Krystyna Wojtaszewska, którzy również serdecznie pogratulowali sukcesu Pani Dyrektor Liliannie Popławskiej i życzyli kolejnych, równie udanych lat.

Po zakończeniu części oficjalnej goście mogli obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły, który prezentował różne jej oblicza w latach 60., 70., 80. i obecnych. Na scenie pojawili się uczniowie w fartuszkach, którzy zasiedli w drewnianych ławkach z lat 60. Chłopiec z tabletem w ręku, który przeniósł się w czasy PRL-u, zadawał pytania swoim rówieśnikom i słuchał zdumiony opowieści o apelach, tarczach z numerem szkoły na ramieniu i „Elementarzu” Mariana Falskiego. Na dużej tablicy zawieszonej nad sceną można było jednocześnie oglądać prezentację o naszej szkole. Rozmowę uczniów przerwał ręczny dzwonek, zapowiadający brawurowy występ klasy 4c (integracyjnej), która zatańczyła do piosenki „Chłopiec z gitarą” Karin Stanek. Dwóch chłopców tańczyło, grając na gitarach, a pozostali uczniowie wykonywali różne figury taneczne i akrobatyczne. Jeden z chłopców rozdawał paniom na widowni czerwone goździki, kwiaty, które stały się symbolem minionej epoki. Publiczność była zachwycona! Nie mniejszy entuzjazm wywołał występ uczniów klasy pierwszej, którzy zaśpiewali piosenkę, a po tańcu z żółtymi szarfami ułożyli słoneczko – logo naszej szkoły.Następnie w tańcu współczesnym zaprezentowały się uczennice starszych klas oraz absolwentki. Na zakończenie na scenę ponownie weszli najmłodsi i przenieśli widownię w czasy dzieciństwa, tańcząc do piosenek z takich bajek jak „Pszczółka Maja” czy „Król Lew”. Było radośnie i wzruszająco, co docenili zgromadzeni w sali goście, którzy nagrodzili cały program artystyczny oklaskami na stojąco.

Obchody 60-lecia przeniosły się z sali gimnastycznej do budynku szkoły, gdzie goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć i kronik dokumentujących miniony czas. Na koniec wszyscy udali się na pyszny poczęstunek.

Ten dzień na pewno przejdzie do historii naszej szkoły jako wyjątkowo uroczysty i wspaniały. To było 60-lecie na szóstkę!

Autor:  Szkoła Podstawowa nr 41 
30.05.2018
przekaż swój 1% organizajcom pozarządowym - link otwiera się w innym serwisie Wielki Piknik Pasji, 19 maja