przejdź do głównej treści strony

Młodzież I LO w Szczecinie rozpoczyna pilotażowy projekt „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”

W dniach 31.07. -2.08.2019 r. delegacja młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie pod opieką nauczycieli: Doroty Jardzioch, Jolanty Leśnik oraz Dariusza Szerszenia uczestniczyła w obchodach 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oficjalnie rozpoczynając pilotażowy projekt „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”.

Kulminacyjnym punktem pobytu w stolicy był udział w spotkaniu szefów MSZ Polski i Niemiec - Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa - z młodzieżą polską i niemiecką w dniu 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. W swoim przemówieniu minister Czaputowicz powiedział: „Niezmiernie się cieszę, że wraz z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, Heiko Maasem, mogę w tym szczególnym dniu gościć w progach Muzeum Powstania Warszawskiego i zwrócić się do polskiej i niemieckiej młodzieży. Szczególnie serdecznie witam obecnych tu młodych ludzi z Polski i Niemiec - uczestników projektu „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”, nad którym, wraz z ministrem Maasem, objęliśmy honorowy patronat” oraz „Gdy pośród nas jest coraz mniej naocznych świadków tamtych wydarzeń, to Wy wkrótce przejmiecie pałeczkę w tej swoistej sztafecie pokoleń”. Po zakończeniu części oficjalnej oraz zrobieniu pamiątkowego zdjęcia młodzież mogła porozmawiać z ministrami na temat nowego projektu w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tego samego dnia oddaliśmy hołd bohaterskim powstańcom, którzy walczyli o wolną Polskę. Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, a o 17.00, w godzinę "W", o której 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego" wraz z mieszkańcami stolicy i turystami zgromadzonymi wokół Kolumny Zygmunta III Wazy na pl. Zamkowym. Wieczorem mogliśmy uczestniczyć w śpiewaniu powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego podczas koncertu pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

W czasie pobytu w stolicy młodzież mogła zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów POLIN oraz gmach Sejmu RP i uczestniczyć w burzliwych obradach dotyczących inwestycji w zakresie budowy portów zewnętrznych mającej usprawnić rozwój polskich portów morskich.

Autor:  I Liceum Ogólnokształcące 
04.09.2019
Wyobraź sobie studia. ZUT wystartował z rekrutacją