przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Wieczór z Norwegią - V Edycja

7 marca w  XII LO w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie odbyła się VI edycja „Wieczoru z Norwegią” – jednej w niewielu imprez promujących kulturę krajów skandynawskich w naszym regionie. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Tym razem hasło przewodnie spotkania  brzmiało „Muzyczna Skandynawia”.

Przed główną częścią spotkania uczestnicy mogli odwiedzić stoiska promujące kulturę Norwegii i zachęcające do nauki języków obcych oraz odwiedzić kawiarenkę, w której czekały na nich m.in. gofry po norwesku.

W programie imprezy usłyszeliśmy wykład pani Moniki Sokołowskiej z Centrum Języka Norweskiego NORLING na temat muzyki norweskiej oraz zobaczyliśmy prezentację uczniów XII LO na temat wkładu skandynawskich artystów w historię muzyki klasycznej i popularnej.  Oprócz pokazu multimedialnego publiczność mogła obejrzeć  układ baletowy do kompozycji Griega oraz  wysłuchać występów uczniów ZSS wykonujących utwory ABBY, Lykke Li i Zary Larsson.

Najważniejszym punktem programu był jednak kuratoryjny konkurs „Norwegia bez tajemnic”, który w tym roku przyciągnął aż 13 zespołów ze szkół podstawowych i gimnazjów Szczecina, Goleniowa i Klinisk Wielkich. W konkursie zwyciężyła ekipa z SP33 pokonując w finale SP53 i SP28.

Cała impreza była wspaniałą okazją do tego, aby przybliżyć sobie kulturę Norwegii i innych krajów skandynawskich.

Autor:  Zespół Szkół Sportowych 
12.03.2019