przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Berlin zimową porą

17 grudnia klasy 1Pb i 1Pd wyruszyły na podbój Berlina zimową porą. Nasza podróż, w trakcie której smakowaliśmy zarówno historii, jak i nowoczesności niemieckiej metropolii, rozpoczęliśmy od obejrzenia East Side Gallery – galerii-pomnika dla wolności. Obrazy, umieszczone na 1316-metrowym odcinku Muru Berlińskiego, od 1989 roku tworzą artyści z całego świata, a jeden z najsłynniejszych murali przedstawia legendarny uścisk Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Kolejnym punktem tej wycieczki w przeszłość była wizyta przy Checkpoint Charlie – punkcie granicznym między niegdysiejszymi wschodnią i zachodnią częścią Berlina. Jednak najgłębszym historycznym przeżyciem w trakcie naszej berlińskiej przygody była na pewno wizyta w kameralnym muzeum upamiętniającym życie Anny Frank. Zwiedziliśmy starannie przygotowaną wystawę, pełną artefaktów i multimediów umożliwiających poznanie codzienności małej żydowskiej dziewczynki w czasie II wojny światowej, której ukoronowaniem była projekcja filmu o losach Anny i jej wielkiej, niegasnącej miłości życia i świata. Berlińskie muzeum Anny Frank jest mistrzowską lekcją historii i wrażliwości, szczególnie dla młodych ludzi – często rówieśników ukrywającej się przed koszmarem wojny w amsterdamskiej oficynie Anny.

Ukłonem w stronę nowoczesności była wizyta w Museum für Kommunikation Berlin – niezwykłym miejscu, prezentującym ogrom wiedzy o komunikacji od jej początków po czasy współczesne. Zbiory tego fascynującego multimedialnego muzeum pokazują rozwój metod porozumiewania się na przestrzeni dziejów, pozwalają nie tylko obejrzeć, ale przede wszystkim samemu spróbować użycia przeróżnych urządzeń, systemów komunikacyjnych, pokazują wpływ słowa pisanego na to, jak tworzyła się nasza cywilizacja.

W trakcie naszej wycieczki zobaczyliśmy wiele legendarnych punktów na mapie Berlina – m.in. Reichstag, Alexanderplatz, Bramę Brandenburską, dziedzińce Hackesche Höfen w dzielnicy Berlin-Mitte oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Cały czas towarzyszył nam duch zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, nie mogło więc na naszej trasie zabraknąć wizyty na jarmarku bożonarodzeniowym na Placu Poczdamskim. Do Szczecina wróciliśmy z ogromem pięknych wrażeń i świadomością, że – mimo przebogatego programu wycieczki – wciąż mamy dużo do odkrycia na berlińskich szlakach. Dlatego też z niecierpliwością czekamy kolejnej – może tym razem wiosennej? – wizyty!

 

Tekst: Bogumiła Stankiewicz
Zdjęcia: Bogumiła Stankiewicz, Agnieszka Rojewska

Autor:  IX Liceum Ogólnokształcące 
08.01.2020