przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Informator edukacyjny na rok szkolny 2023/2024

Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą edukacyjną Muzeum Narodowego w Szczecinie kierowaną zarówno do szkół i przedszkoli, jak i odbiorców indywidualnych w każdym wieku.

W nowym Informatorze edukacyjnym na rok szkolny 2023/2024 znajdują się propozycje lekcji i warsztatów, wykładów, spotkań, spacerów kuratorskich, konkursów oraz wszystkich projektów edukacyjnych organizowanych przez muzeum.

Głównym celem zajęć prowadzonych w muzeum jest nie tylko przekazanie publiczności wiedzy na temat zabytków i zjawisk związanych z prezentowaną wystawą, lecz także przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego odbioru sztuki. W trakcie lekcji i warsztatów omawiamy i wskazujemy istotne problemy dotyczące dziedzictwa kulturowego w naszym regionie, próbujemy przybliżyć historię Szczecina i Pomorza Zachodniego, a także historię sztuki i architektury. Różnorodne tematycznie spotkania realizowane są głównie na wystawach stałych i czasowych, ale również w miejscach umożliwiających prezentację zabytków znajdujących się na co dzień w magazynach muzealnych. Często wykorzystujemy prezentacje multimedialne, gry i zabawy oraz różne pomoce dydaktyczne, które zachęcają uczestników zajęć do rozmowy na temat kultury i sztuki. Tworząc program edukacyjny, staraliśmy się pamiętać o tym, że kontakt ze sztuką oddziałuje na sferę wyobraźni, ożywia, uatrakcyjnia i dopełnia proces uczenia się.

Jak co roku zadbaliśmy, aby naszą ofertę uzupełnić o nowe propozycje. Tym razem są to tematy związane z nowo otwartą ekspozycją stałą Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ulicy Staromłyńskiej 27. Na wystawie można obejrzeć ponad tysiąc eksponatów pochodzących z bogatych zbiorów archeologicznych gromadzonych w Szczecinie od lat dwudziestych XIX wieku. Przedstawione są w porządku chronologicznym, poczynając od artefaktów z epoki kamienia, przez zabytki z epoki brązu i epoki żelaza do schyłku starożytności, na średniowiecznych kończąc. Wystawa ukazuje kolejne, często przenikające się zjawiska kulturowe, społeczne i gospodarcze. Wśród tematów poruszających odległe dzieje Pomorza znajdziecie Państwo następujące propozycje zajęć: Pradzieje Pomorza, Bursztyn – bałtyckie złoto, Krupy, sery, ryby, raki i inne dawnych mieszkańców Pomorza przysmaki, Opowieści z muzeum, a wśród nich taka: o życiu i pracy dawnego rybaka, Historia z dreszczykiem – śladem dawnych obrządków pogrzebowych. Szczegóły można znaleźć w opisach poszczególnych lekcji i warsztatów muzealnych.
Zwracamy uwagę, zwłaszcza nauczycielom, którzy dotychczas nie korzystali z naszej oferty edukacyjnej, że prowadzone przez nas zajęcia dostosowane są do obowiązującej podstawy programowej przyjętej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Mamy nadzieję, że Informator edukacyjny Muzeum Narodowego w Szczecinie na rok szkolny 2023/2024 spotka się zainteresowaniem i okaże się pomocny w planowaniu wizyt w muzeum. Zachęcamy również do odwiedzania naszej strony internetowej, w szczególności zakładki „Edukacja” gdzie znajdziecie Państwo informacje o aktualnych wydarzeniach muzealnych.

Zapraszamy do kontaktu z Działem Edukacji MNS.

Informator edukacyjny na rok szkolny 2023/2024 (PDF)

Autor:  Muzeum Narodowe w Szczecinie  
06.09.2023