przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Lekcja patriotyzmu w bibliotece CKS

 

Dnia 26 października 2016 roku w czytelni szkolnej Centrum Kształcenia Sportowego przy ulicy Rydla 49 odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Arturem Baniewiczem oraz weteranem walk o niepodległość płk. w st. spocz. Eugeniuszem Ankutowiczem pod hasłem „Zakręty myśli wojskowej. Lekcja wychowania – patriotyzmu – odpowiedzialności – autorealizacji”. Współorganizatorem spotkania był Zbigniew Pałaczyński, prezes zarządu Fundacji Wspierania Obronności i Bezpieczeństwa „Firmare 4 Life” w Stargardzie, który przedstawił założenia prowadzonej przez fundację akcji kształtowania wartości w oparciu o świadectwo ludzi, którym przyszło żyć w czasach wymagających poświęcenia dla ojczyzny.

Pułkownik Eugeniusz Ankutowicz - rodowity lwowiak, Sybirak, zasłużony żołnierz Wojska Polskiego odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi – przedstawił młodzieży przebieg walk o niepodległość Polski, w których brał czynny udział – od zesłania na Sybir, przez udział w licznych bitwach (np. pod Lenino), aż po akcję forsowania Nysy Łużyckiej, gdzie został ciężko ranny. Pan pułkownik niezwykle interesująco przedstawił m.in. sytuację tuż po wojnie na terenie Ziem Odzyskanych, trudy tworzenia administracji polskiej w Szczecinie oraz niebezpieczne czasy osiedlania się na „Dzikim Zachodzie”. Nie zabrakło refleksji o trudnych kwestiach historycznych, np. dotyczących polskości Szczecina. Pułkownik Ankutowicz niezwykle skromnie wypowiadał się o swoim udziale w dziele wyzwolenia Polski, choć jego życie mogłoby posłużyć za kanwę filmu lub interesującej książki o tych czasach. Ciekawostką jest fakt, że osobiście znał Janusza Przymanowskiego – autora książki i scenariusza serialu „Czterej pancerni i pies”, a jego życiorys jest w pewnym sensie odzwierciedleniem losów filmowego Janka Kosa.

Na te wszystkie kwestie wskazywał Pan Artur Baniewicz w niezwykłym dialogu z bohaterem spotkania. Pan Baniewicz – polski pisarz fantasy i nie tylko – wydał w 2016 roku swoją najnowszą powieść sensacyjną „Pięć dni ze swastyką” opartą na wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Jego talent narracyjny oraz ogromna wiedza pułkownika o czasach walki o niepodległość stworzyły niezwykle ciekawą opowieść o patriotyzmie, bohaterstwie i poczuciu obowiązku.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Prowadziła je pani Elżbieta Rudzka z biblioteki CKS, a udział wzięli licealiści z panią Ewą Gapską. Sylwetki bohaterów spotkania przedstawiły uczennice klasy 3t: Monika Bant i Natalia Ciesielska.

Zapraszamy do galerii!
 

Autor:  Centrum Kształcenia Sportowego 
31.10.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie