przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Tajemniczy świat śluzowców. Maworek, śluzek, czuprynka piękna – zobacz je wszystkie!

„Tajemniczy świat śluzowców i porostów Lasku Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej”. W Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oglądać można niezwykłe prace autorstwa prof. Joanny Podlasińskiej.

W Galerii Rektorskiej nasi pracownicy mają okazje do tego, by podzielić się z nami własnymi pasjami. To nas do siebie zbliża – powiedział rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, prof. Jacek Wróbel.

W budynku „Starej Chemii” przy ul. Pułaskiego 10 do końca grudnia odbywa się przygotowana wystawa czasowa „Tajemniczy świat śluzowców i porostów Lasku Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej”. Są na niej prezentowane unikatowe fotografie prof. Joanny Podlasińskiej.

Zafascynował mnie świat śluzowców i porostów, który poznałam 2,5 rok temu na Instagramie. Pierwsze nazwy jakie znałam, to te w języku angielskim, później uczyłam się ich po łacinie, a następnie odkryłam sympatyczne polskie nazwy, takie jak maworek, śluzek, czuprynka piękna. Śluzowce są fascynujące, zmieniają się całkowicie w przeciągu 12 godzin. Zdjęcia śluzowców i porostów z naszego lasu wykonywałam podczas weekendowych spacerów – opowiada prof. Podlasińska.

Informacje o śluzowcach – trudny temat

Kiedy zaczęłam szukać informacji nt. śluzowców, okazało się, że jedyne książki, które są dostępne pochodzą z 1945 r. Polowałam na nie dłużej niż na książki z Nowej Zelandii. Atlasy pani Zakrzewskiej to unikaty, można je znaleźć jedynie w internecie kiedy ktoś pozbywa się ich ze starych bibliotek – powiedziała prof. Joanna Podlasińska.

Jak dodała, przyroda jest źródłem natchnienia dla artystów. Dla prof. Podlasińskiej jest to niezmienne źródło fascynacji nad zróżnicowaniem form życiowych organizmów – począwszy od roślin, przez zwierzęta aż po mikroorganizmy.

 

O autorce

Dr hab. inż. Joanna Podlasińska, prof. ZUT urodziła się w Łodzi. Od 35 lat mieszka w Szczecinie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej. Wykłada na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

Jej zainteresowania naukowe są ściśle związana ze środowiskiem. Należy do Niezależnego Europejskiego Stowarzyszenia Twórców "Nest - Art" im. Ewy Dąbrowskiej. Jest autorką dwóch wystaw indywidualnych oraz uczestniczką trzech wystaw zbiorowych. Prowadziła warsztaty ekologiczne i fotograficzne dla uczniów ze szczecińskich szkół podstawowych i średnich.

Galeria Rektorska jest organizatorem wystaw czasowych od 2018 roku. Ekspozycje organizowane są przy współudziale pracujących na uniwersytecie wykładowców akademickich. Wystawa śluzowców autorstwa Joanny Podlasińskiej trwa do 31 grudnia.

Tajemniczy świat śluzowców
Tajemniczy świat śluzowców
Tajemniczy świat śluzowców
Tajemniczy świat śluzowców
Autor:  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny 
18.10.2022
Zaprojektuj przyszłość miasta - Szczeciński Budżet Obywatelski 2023