Akcja powstała z troski o naszą zielono-niebieską planetę. Chcemy zadbać o Bałtyk, Ziemię, zrobić coś dobrego dla natury, która jest zanieczyszczana i zaśmiecana. Chcemy też zrobić coś “na własnym podwórku” i posprzątać bliskie tereny zielone, a także zdobywać wiedzę o ekologii, rozumieć czym jest i jakie skutki niosą zmiany klimatyczne oraz co można zrobić dla dobra klimatu.
Razem z wolontariuszami europejskimi ESC in POLITES, Grupą TOM, Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, Błękitnym Patrolem WWF, Stowarzyszeniem Wywrotka, Fundacją Speak Up, WGK UM Szczecin, Galerią sztuki Przepraszam Tworzę się, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji “Wyspiarz” w Świnoujściu przygotowaliśmy działania w terenie oraz warsztaty. Zapraszamy do udziału klasy, szkoły, grupy, organizacje pozarządowe i wszystkie osoby, które chcą dbać o naturę.
Akcja jest realizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego.“Od podwórka do Bałtyku” to szereg działań, stąd ten dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugi opis wydarzenia.
Zobacz w jakie działania, możesz się zaangażować. Szczegółowe opisy poszczególnych działań są poniżej.
Chcesz wziąć udział w danym działaniu? Zgłoś się na maila biuro@polites.org.pl
Ad. 1. Samodzielnie lub w grupie zorganizuj akcję sprzątania parku, lasu, bliższej lub dalszej okolicy, czy miejsc, w których jest to potrzebne. Jeśli jesteście ze Szczecina możecie zgłosić się na akcje w podanych terminach i miejscach.Podane jest kilka dni na każdy teren, co oznacza, że w tych dniach w wyznaczonym miejscu będzie podstawiony kontener na zebrane śmieci. Zgłaszając chęć udziału można wybrać jeden dzień z podanych kilku dni na zrealizowanie akcji:
Tu zapewniony jest odbiór śmieci w wyznaczonych miejscach. Chcesz uczestniczyć w akcji sprzątania w tych miejscach? Napisz maila na biuro@polites.org.pl min 10 dni przed akcją.
Osobom, które zgłoszą się na akcje zapewniamy: rękawiczki, worki na śmieci, ewentualnie chwytaki. Możemy także przekazać plakaty na akcje – z miejscem do uzupełnienia adekwatnie do potrzeb danej grupy.
Jeśli chcesz przeprowadzić akcję w innym miejscu i czasie w Szczecinie czy w innych miejscowościach Pomorza Zachodniego- ważne by zorganizować odbiór śmieci. Napisz do nas – wesprzemy Cię w tym. W wiadomości podaj czas i teren sprzątania, liczbę osób, miejsce, w którym planujecie zgromadzić śmieci oraz kontakt do Lidera grupy – musi być to osoba pełnoletnia. Prosimy o wiadomość min. 10 dni przed akcją.
Ad. 2. WARSZTATY Z MŁODZIEŻOWYM STRAJKIEM KLIMATYCZNYM
Zapraszamy szkoły oraz grupy zorganizowane do zgłaszania się na warsztaty, które będą prowadzone przez aktywistów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz wolontariusza POLITESu. Stacjonarnie w szkołach (na terenie całego województwa), w siedzibie POLITESu jak i online, terminy- do ustalenia z zainteresowanymi grupami.
Poniżej tematy warsztatów, opis oraz informacja do kogo są skierowane:
“Wolontariat ma klimat” – uczniowie i uczennice szkół podstawowych (klasy 4-6 oraz klasy 7-8) oraz uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych
Wprowadzenie do pojęcia kryzysu klimatycznego, wskazanie głównych problemów dot. klimatu w Polsce i na świecie oraz wskazanie możliwych rozwiązań i działań jakie możemy podjąć w tym temacie. Prezentacja interaktywna z uczestnikami/dyskusja.
“Jak zostać eko-bohaterem?” – uczniowie i uczennice szkół podstawowych (klasy 1-3 oraz 6-8 )
Różnica między zmianami indywidualnymi, a systemowymi dla klimatu i ich znaczenie. Co każdy sam może zrobić dla klimatu – w jaki sposób możemy indywidualnie poprawić stan naszej planety, jak poprawnie segregować odpady i dlaczego warto to robić. Dlaczego bardziej modne jest noszenie swetra po babci niż kupienie markowych ciuchów. Inne proekologiczne zmiany indywidualne. Prezentacja i dyskusja.
“Co za dużo to niezdrowo” – uczniowie i uczennice 7-8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych)
Czy to jak działa nasz świat jest dobre dla klimatu? Czy środowisko jest w coraz lepszym stanie czy w gorszym? Czy system oparty na ciągłym rozwoju jest możliwy na planecie o skończonych zasobach? Czy minimalistyczne życie jest modne? Czemu potrzebna jest nam stabilizacja zamiast ciągłej eksploatacji zasobów. Prezentacja i dyskusja.
Z perspektywy pracownika elektrowni – warsztat prowadzony przez Pana Marcina, wolontariusza Stowarzyszenia POLITES. Zakres tematyczny: działanie krajowego systemu elektroenergetycznego, przegląd typów elektrowni i ich charakterystyka, emisje energetyki i sposoby ich ograniczania. Warsztaty będą dostosowane do wieku uczniów.
Zainteresowane grupy, klasy prosimy o e-mail ?? na adres: biuro@polites.org.pl
Prosimy w tytule e-maila wpiszcie: Od podwórka do Bałtyku – warsztaty a w treści emaila: tytuł wybranych warsztatów, propozycje terminu oraz informacje o uczestnikach – jaka klasa/grupa.
Ad. 3. Partyzantka Ogrodnicza Szczecin – Siejemy słoneczniki!
Wiosna za oknem, czas ruszyć w miasto! Jak co roku wspólnie, z dziećmi i młodzieżą, będziemy zazieleniać Szczecin kwiatami, które kochają pszczoły. W tym roku na znak solidarności z Ukrainą wysiejemy słoneczniki-symbol tego kraju. Ale to nie wszystko! Będziemy namawiać innych do przyłączenia się do akcji, rozdając Szczecinianom nasiona, ziemię i krótką instrukcję. Wypatrujcie nas na ulicach Szczecina.
Partyzantka ogrodnicza to akcja miejska, łącząca działania animacyjno-edukacyjne i ekologię. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ochronę pszczół w dużych aglomeracjach miejskich oraz uwrażliwienie społeczności lokalnej na tematy związane z ekologią. Inicjatorką akcji w Szczecinie jest Karolina Gołębiowska, która wspólnie z galerią TWORZĘ SIĘ prowadzi warsztaty od 2018 r.
Chcecie się włączyć i siać słoneczniki? Dajcie nam znać na biuro@polites.org.pl damy Wam nasiona.
Inne akcje i działania:
Chcesz dołączyć do akcji sprzątania na plaży w Świnoujściu i/lub w Międzyzdrojach, skontaktuj się z nami.
Działanie są możliwe dzięki wsparciu, które zapewnia Grupa TOM. Centrum Wolontariatu jest współfinansowane przez Miasto Szczecin.