Aktualności Publikacje RSS Newsletter Kształcenie zawodowe Nauki ścisłe Przestrzeń obywatelska Edukacja ekologiczna Myszka Ogonisia Rozwijaj pasje Konkursy szkolne Szkolenia Konferencje Pogaduchy Filmy edukacyjne Hotspoty

Aktualności

Projekt "Muzykalny Szczecin"

 

Projekt „Muzykalny Szczecin” realizowany przez
Stowarzyszenie Via Artis we współpracy z
Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. T. Szeligowskiego
w Szczecinie


Głównym celem naszego zadania jest pokazanie miasta Szczecin najmłodszym jego mieszkańcom nie tylko jako miejsca do życia, ale przede wszystkim jako ciekawego ośrodka kultury i edukacji kulturalnej. Jest to nowe zadanie naszej organizacji, a pomysł na jego realizację podsunęli sami członkowie -nauczyciele muzyki, instrumentaliści z dużym stażem pedagogicznym. Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci i młodzież z okolicznych szkół podstawowych w dwóch grupach – klasy 0-III oraz IV-VII. Decyzja o realizacji takiego projektu wypłynęła z braku edukacji muzycznej i artystycznej w placówkach ogólnokształcących, a więc niedostępnych dla każdego dziecka. Przedkłada się to na niski poziom wiedzy muzycznej w szkołach, brak zainteresowania muzyką poważną w życiu rodzinnym i ogólną nieznajomością dorobku światowej kultury. Dzieciom obce są instytucje kultury, ich działalność, nie znają podstawowych pojęć i nazw związanych z edukacją muzyczną, savoir-vivre jako widza i słuchacza. Chcemy temu przeciwdziałać i rozpocząć proces edukacji od najmłodszego pokolenia, by poziom świadomości kulturalnej w społeczeństwie nie zaniżał się. Projekt ma formę nowoczesnych lekcji historyczno-muzycznych, audycji odbywających się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia, z wykorzystaniem muzyki na żywo, gry na instrumentach klasycznych, opowiadania z udziałem prelegenta o zabytkowych miejscach miasta związanych z kulturą i ilustrowanych prezentacją multimedialną. Wybraliśmy innowacyjną formę zajęć, by sposób przekazania wiedzy i zilustrowanie jej repertuarem z muzyki poważnej uatrakcyjnił lekcję, przyczyniając się do zainteresowania jej odbiorem i tym samym jak najlepszym zapamiętaniem informacji. Współpraca z PSM I stopnia przy realizacji zadania to edukacyjna forma przeciwdziałania uwstecznianiu kulturalnemu społeczeństwa i promocja zabytkowych miejsc miasta. Audycja trwać będzie 45 minut, w dwóch formach warsztatowych: 1. skierowana do młodszych dzieci, prowadzona adekwatnie do percepcji i możliwości poznawczych oraz 2. do młodzieży szkół podstawowych z klas IV-VII, zawierająca więcej szczegółowych informacji i o trudniejszym repertuarze muzycznym. By pokazać dzieciom walory edukacji artystycznej, zaprosimy do publicznej prezentacji uczniów szkoły muzycznej, by mogli przedstawić swoje umiejętności gry na instrumentach. Z doświadczenia pedagogicznego i obserwacji wiemy, iż prezentacja rówieśnicza najlepiej wpływa na skupienie uwagi i zainteresowanie małych słuchaczy.

Podczas audycji przedstawimy takie instytucje kultury miasta jak:

  1. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. T. Szeligowskiego, mieszcząca się w zabytkowym budynku, po gruntownym remoncie o bogatej 70- letniej historii nauczania artystycznego na terenach Szczecina. Porozmawiamy o edukacji, instrumentarium i publicznych prezentacjach.
  2. Filharmonia Szczecińska –opowiemy o współczesnym architektonicznie budynku o ciekawej bryle, zdobytych nagrodach, działalności kulturalnej, wyjaśnimy pojęcia związane z orkiestrą, przedstawimy formy muzyczne
  3. Zamek Książąt Pomorskich – przedstawimy historię zamku, krótką historię o książętach szczecińskich, pokażemy interesujące sale i miejsca, wyjaśnimy pojęcia związane z wernisażem
  4. Opera na Zamku – opiszemy działalność instytucji historycznie i współcześnie, wyjaśnimy pojęcia związane z operą, operetką, baletem, sceną.
  5. Pałac pod Globusem – siedziba Akademii Sztuki, budynek ważny historycznie, pokażemy działalność akademii, wyjaśnimy pojęcia studia, tytuły naukowe, studio nagrań.
  6. Ratusz Staromiejski – Muzeum Narodowe oddział Historii Miasta Szczecina – wyjaśnimy pojęcia muzeum, eksponaty, wprowadzimy do krótkiej historii miasta, zapoznamy z salą koncertową.

Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie
al. Wojska Polskiego 115

Harmonogram:

Audycje dla uczniów szkół podstawowych klas 0-III
11.10.2017 godz.10.00
19.10.2017 godz.10.00

Audycje dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VII
15.11.2017 godz. 10.00
27.11.2017 godz.10.00

Uwaga! Audycje są bezpłatne dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Miasto Szczecin. Projekt realizowany w ramach mikroDotacji we współpracy z Fundacją Sektor 3 Szczecin.

Zgłoszenia poprzez e-mail: katkus@interia.eu na załączonym formularzu.


Serdecznie zapraszamy do udziału.
 

Autor:  Państwowa Szkoła Muzyczna l stopnia  im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie  
28.09.2017