przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Projekt "Muzykalny Szczecin"

 

Projekt „Muzykalny Szczecin” realizowany przez
Stowarzyszenie Via Artis we współpracy z
Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. T. Szeligowskiego
w Szczecinie


Głównym celem naszego zadania jest pokazanie miasta Szczecin najmłodszym jego mieszkańcom nie tylko jako miejsca do życia, ale przede wszystkim jako ciekawego ośrodka kultury i edukacji kulturalnej. Jest to nowe zadanie naszej organizacji, a pomysł na jego realizację podsunęli sami członkowie -nauczyciele muzyki, instrumentaliści z dużym stażem pedagogicznym. Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci i młodzież z okolicznych szkół podstawowych w dwóch grupach – klasy 0-III oraz IV-VII. Decyzja o realizacji takiego projektu wypłynęła z braku edukacji muzycznej i artystycznej w placówkach ogólnokształcących, a więc niedostępnych dla każdego dziecka. Przedkłada się to na niski poziom wiedzy muzycznej w szkołach, brak zainteresowania muzyką poważną w życiu rodzinnym i ogólną nieznajomością dorobku światowej kultury. Dzieciom obce są instytucje kultury, ich działalność, nie znają podstawowych pojęć i nazw związanych z edukacją muzyczną, savoir-vivre jako widza i słuchacza. Chcemy temu przeciwdziałać i rozpocząć proces edukacji od najmłodszego pokolenia, by poziom świadomości kulturalnej w społeczeństwie nie zaniżał się. Projekt ma formę nowoczesnych lekcji historyczno-muzycznych, audycji odbywających się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia, z wykorzystaniem muzyki na żywo, gry na instrumentach klasycznych, opowiadania z udziałem prelegenta o zabytkowych miejscach miasta związanych z kulturą i ilustrowanych prezentacją multimedialną. Wybraliśmy innowacyjną formę zajęć, by sposób przekazania wiedzy i zilustrowanie jej repertuarem z muzyki poważnej uatrakcyjnił lekcję, przyczyniając się do zainteresowania jej odbiorem i tym samym jak najlepszym zapamiętaniem informacji. Współpraca z PSM I stopnia przy realizacji zadania to edukacyjna forma przeciwdziałania uwstecznianiu kulturalnemu społeczeństwa i promocja zabytkowych miejsc miasta. Audycja trwać będzie 45 minut, w dwóch formach warsztatowych: 1. skierowana do młodszych dzieci, prowadzona adekwatnie do percepcji i możliwości poznawczych oraz 2. do młodzieży szkół podstawowych z klas IV-VII, zawierająca więcej szczegółowych informacji i o trudniejszym repertuarze muzycznym. By pokazać dzieciom walory edukacji artystycznej, zaprosimy do publicznej prezentacji uczniów szkoły muzycznej, by mogli przedstawić swoje umiejętności gry na instrumentach. Z doświadczenia pedagogicznego i obserwacji wiemy, iż prezentacja rówieśnicza najlepiej wpływa na skupienie uwagi i zainteresowanie małych słuchaczy.

Podczas audycji przedstawimy takie instytucje kultury miasta jak:

  1. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. T. Szeligowskiego, mieszcząca się w zabytkowym budynku, po gruntownym remoncie o bogatej 70- letniej historii nauczania artystycznego na terenach Szczecina. Porozmawiamy o edukacji, instrumentarium i publicznych prezentacjach.
  2. Filharmonia Szczecińska –opowiemy o współczesnym architektonicznie budynku o ciekawej bryle, zdobytych nagrodach, działalności kulturalnej, wyjaśnimy pojęcia związane z orkiestrą, przedstawimy formy muzyczne
  3. Zamek Książąt Pomorskich – przedstawimy historię zamku, krótką historię o książętach szczecińskich, pokażemy interesujące sale i miejsca, wyjaśnimy pojęcia związane z wernisażem
  4. Opera na Zamku – opiszemy działalność instytucji historycznie i współcześnie, wyjaśnimy pojęcia związane z operą, operetką, baletem, sceną.
  5. Pałac pod Globusem – siedziba Akademii Sztuki, budynek ważny historycznie, pokażemy działalność akademii, wyjaśnimy pojęcia studia, tytuły naukowe, studio nagrań.
  6. Ratusz Staromiejski – Muzeum Narodowe oddział Historii Miasta Szczecina – wyjaśnimy pojęcia muzeum, eksponaty, wprowadzimy do krótkiej historii miasta, zapoznamy z salą koncertową.

Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie
al. Wojska Polskiego 115

Harmonogram:

Audycje dla uczniów szkół podstawowych klas 0-III
11.10.2017 godz.10.00
19.10.2017 godz.10.00

Audycje dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VII
15.11.2017 godz. 10.00
27.11.2017 godz.10.00

Uwaga! Audycje są bezpłatne dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Miasto Szczecin. Projekt realizowany w ramach mikroDotacji we współpracy z Fundacją Sektor 3 Szczecin.

Zgłoszenia poprzez e-mail: katkus@interia.eu na załączonym formularzu.


Serdecznie zapraszamy do udziału.
 

Autor:  Państwowa Szkoła Muzyczna l stopnia  im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie  
28.09.2017
Szczeciński Budżet Obywatelski 2019 - link otwiera się w innym serwisie