przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Spotkania edukacyjne w EKOPORCIE

Za nami wiosenna edycja projektu pn. Spotkania edukacyjne w EKOPORCIE, podczas którego uczniowie ze szczecina i pobliskich gmin uczestniczą w wyjątkowych lekcjach ekologii zorganizowanych na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Czas na krótkie podsumowanie….

Sukces projektu z roku poprzedniego okazał się na tyle duży, że zainteresowanie zajęciami wśród placówek oświatowych było na długo przed pojawieniem się informacji o naborze na Portalu Edukacyjnym. Po opublikowaniu komunikatu o zapisach, zgłoszenia przyjmowaliśmy przez ok. 3 dni, bo tyle wystarczyło, aby wszystkie miejsca, którymi dysponowaliśmy zostały zarezerwowane. W pierwszej kolejności zapisaliśmy przedszkola/ szkoły, które w roku 2015 z racji braku miejsc nie wzięły udziału.

Tegoroczna edycję projektu rozpoczęliśmy 13 kwietnia z udziałem grup z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego. W każdy poniedziałek, środę, piątek spotykaliśmy się na EKOPORCIE z dwiema grupami jednocześnie, aby przybliżyć im tematykę gospodarki odpadami w powiązaniu z ochroną środowiska.

Jak to robimy?

Po pierwsze – zabieramy grupę na zwiedzanie ścieżki dydaktycznej oraz wycieczkę po EKOPORCIE, gdzie omawiamy jak funkcjonuje PSZOK ( Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) i jakie odpady do niego przywozimy, jak powinniśmy prawidłowo segregować odpady i dlaczego ich segregacja jest istotna, oraz które odpady są niebezpieczne

Po drugie- przeprowadzamy warsztaty z artrecyklingu pod wiatą dydaktyczną. W trakcie tej części dzieci według własnych pomysłów lub zaprezentowanych propozycji, wykonują prace plastyczne przy wykorzystaniu odpadów i w nawiązaniu do przewodniego hasła warsztatów „ Jak z niczego zrobić coś pięknego?”. Największą popularnością oprócz kolorowych motyli i bajkowych nietoperzy, cieszyły się żółte „Minionki”

Wzorem lat poprzednich uczestnikom zapewniliśmy:

  • bezpłatny transport
  • przeprowadzenie zajęć dydaktycznych w EKOPORCIE oraz warsztatów z artrecyklingu
  • materiały plastyczne, wykorzystywane podczas warsztatów.

Wszystkie grupy biorące udział w projekcie po przeprowadzonych zajęciach na EKOPORCIE, dodatkowo odwiedziły Centrum Informacji Turystycznej Szmaragdowe Zdroje, gdzie zwiedzały podziemia.

W wiosennej edycji mieliśmy przyjemność gościć 62 grupy, przede wszystkim z przedszkoli i szkół podstawowych. Przed nami jesienna edycja projektu, która rozpoczyna się 7 września z udziałem Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczecinie.


 

Autor:  Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska 
08.07.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie