przejdź do głównej treści strony
strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Instalacja fotowoltaiczna BücherboXXa wykonana przez uczniów ZS 2

Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do niemiecko-polskiego projektu "Nachhaltige BücherboXX" w ramach świętowania 10-tej rocznicy zawarcia Partnerstwa Odra. "Książki łączą Europę" to główne hasło, które przyświeca idei przekształcenia nieużywanej budki telefonicznej w użyteczną biblioteczkę uliczną, w której dodatkowo będzie możliwość naładowania telefonów, smartfonów itp.

W dniach 20-23 listopada troje uczniów z zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: Bartosz, Dawid i Dominik uczestniczyło w warsztatach, których celem był montaż przewodów i urządzeń tworzących instalacje: elektryczną (zasilanie oświetlenia, gniazdka USB oraz podświetlanego napisu) i fotowoltaiczną (produkcja prądu z wykorzystaniem energii słonecznej). Warsztaty odbywały się w Berlinie i były prowadzone przez Panów Rudolfa Wachsmutha i Norberta Hoffmanna. Wspólnie z naszymi uczniami współpracowali uczniowie z Wrocławia i Berlina.
Po pierwsze, uczniowie zostali zapoznani z teoretycznymi podstawami i założeniami projektu. Następnie przystąpiono do części obliczeniowo- projektowej, w wyniku której dobrano panel PV, akumulator, regulator ładowania i wyłącznik czasowy.

W części warsztatowej uczniowie:
- prowadzili wewnątrz budki telefonicznej przewody elektryczne do zasilania i instalacji fotowoltaicznej,
- mocowali konstrukcje wsporczą i panel fotowoltaiczny na dachu budki,
- trasowali, wiercili i gwintowali otwory, przez które montowali płyty z oświetleniem i włącznikiem/regulatorem przyciemnienia,
- łączyli przewody elektryczne instalacji solarnej,
- łączyli równolegle 3 akumulatory wraz z bezpiecznikiem i włącznikiem czasowym,
- programowali czas włączania oświetlenia w godzinach 16:30-23:00.

Celem projektu "Nachhalitge BücherboXX" jest jednocześnie popularyzacja czytelnictwa, ochrony środowiska, jak i energii odnawialnej zarazem. Wszystko zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Pod uwagę bierze się nie tylko względy środowiskowe (recykling nieużywanych budek), ale także aspekty kulturalne i polityczne (spotkania naszych uczniów z niemieckimi, wizyta biblioteczki w miastach Partnerstwa Odra), jak i współpracę z przyszłymi użytkownikami ulicznych biblioteczek i propagowanie idei czytelnictwa i "bookcrossingu".

Dla naszych uczniów to przede wszystkim rozwój kompetencji zawodowych i językowych. Podkreślić też należy, że w projekcie udział biorą uczniowie innych zawodów: technik konstrukcji metalowych, stolarz, cieśla, szklarz, malarz, lakiernik, elektronik i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej a także projektant produktu, logistyk i transportowiec. Każdemu przypada częściowa rola w tworzeniu ulicznej biblioteczki. Nasza grupa pracowała jako pierwsza. W kolejnych tygodniach do działania przystąpią kolejne zespoły. Z niecierpliwością czekamy na końcowy efekt. Zbudowana budka z książkami ma docelowo wędrować przez miasta, które brały udział w projekcie. Każdy zainteresowany będzie mógł wypożyczyć książkę lub czytać ją na ławce, stanowiącej część konstrukcji.

 
 

Autor:  Zespół Szkół Nr 2 
24.11.2016
Pozostaw 1 procent w Szczecinie - link otwiera się w innym serwisie