przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

O perspektywach pracy dla absolwentów szkół o profilu turystyka i rekreacja - Relacja

Masz wybór!
O perspektywach pracy dla absolwentów szkół o profilu turystyka i rekreacja - relacja.

Dnia 23 września 2014 roku w auli Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla 49 (os. Słoneczne) w Szczecinie odbyła się debata na temat kierunków rozwoju branży turystycznej w regionie oraz obszarów, w których mogą znaleźć zatrudnienie absolwenci szkół o profilu turystycznym.

Udział w debacie potwierdzili: Andrzej Smoliński – zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta Szczecin, Katarzyna Brzychcy - dyrektor ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy, Wojciech Heliński - prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki, Ewa Madaj – Biuro Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Zbigniew Głąbiński – Uniwersytet Szczeciński, dyrektor Biura Podróży i Turystyki „Globtour”, Elżbieta Marszałek - Wyższa Szkoła Bankowa. Moderatorem dyskusji był Krzysztof Winiarczyk - przedstawiciel Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz wiceprezes młodzieżowego stowarzyszenia „Your Choice”.

Uczestnicy debaty wypowiedzieli się w następujących kwestiach:
- oferta turystyczna regionu
- przewidywane kierunki rozwoju regionu
- uczestnicy ruchu turystycznego i preferowany sposób spędzania czasu wolnego
- zapotrzebowanie na konkretne zawody w turystyce
- sposoby i kierunki kształcenia w zakresie turystyki


Goście podkreślali potrzebę podejmowania przez młodzież samodzielnych inicjatyw oraz szukania nowych pomysłów na działalność gospodarczą związaną z turystyką. Padały konkretne przykłady – inspiracje, np. prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki wskazał ogólnopolski konkurs na prowadzenie bloga w akcji „Aż Po Morze”, przedstawiciel Wydziału Nauk o Ziemi US zapraszał na zajęcia terenowe, a zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM Szczecin przypomniał o strategii miasta związanej z rozwojem szlaków wodnych. Jako przykłady dobrych praktyk podawano inicjatywy lokalnych animatorów turystyki w województwie, np. zlot pojazdów militarnych w Bornym Sulinowie, akcje nordic walking w Barlinku, zloty żaglowców w Szczecinie, wykorzystanie wyciągu do nart wodnych i wakeboardu w Szczecinku. Uczestnicy debaty przekonywali, iż każda z tych inicjatyw może być źródłem potencjalnego zatrudnienia dla absolwentów szkół o profilu turystyka i rekreacja. Ponadto przytaczano wyniki badań przygotowanych w ramach projektu „Young Explorers’ Enterprise”, które wykazały, że w naszym regionie największe zapotrzebowanie związane jest z animacją czasu wolnego, w tym: dla osób w podeszłym wieku. Szansą na dofinansowanie ciekawych pomysłów są na przykład środki unijne oferowane przez takie instytucje, jak urząd pracy. Pośrednikiem w pozyskiwaniu funduszy mogą być organizacje i stowarzyszenia młodzieżowe, które chętnie pomogą w napisaniu biznesplanu lub wniosku o dotacje. Ważne jest także uważne śledzenie aktualnych wydarzeń o charakterze rekreacyjnym i turystycznym. Ich organizatorzy poszukują wolontariuszy, ale też pracowników. To okazja, aby wykazać się kreatywnością i dobrym kontaktem z ludźmi. Na tę kwestię zwracali uwagę wszyscy rozmówcy. Praca w branży turystycznej wymaga bowiem umiejętności interpersonalnych, elastyczności, pasji! Nie każdy się do tego nadaje! Oczywiście ważna jest także nauka języków obcych. Szkoła ma dać podstawy, które absolwenci powinni samodzielnie rozwijać, wykorzystując kontakty zagraniczne oraz wszystkie możliwe wyjazdy, które pomogą „szlifować’ język obcy.

Debata była inicjatywą podjętą przez uczniów i nauczycieli Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla w Szczecinie w ramach międzynarodowego projektu „Young Explorers’ Enterprise” („Przedsięwzięcie młodych odkrywców”) w programie „Comenius”.

Relacja z debaty oraz wnioski będą analizowane przez międzynarodową grupę projektową w Riccione we Włoszech, dokąd uczniowie CKS wybierają się już w przyszłym tygodniu.

Najważniejszym celem zaplanowanego na dwa lata projektu jest rozpoznanie rynków pracy i perspektyw dla absolwentów szkół z branży turystycznej i hotelarskiej. Zaangażowana w projekt młodzież ze Szczecina, z Regensburga w Niemczech i Riccione we Włoszech to uczniowie takich właśnie szkół. Celem międzynarodowych spotkań ma być m.in. wypracowanie innowacji pedagogicznej - autorskiego programu, który pomoże absolwentom klas o profilu turystyka i rekreacja efektywnie wkroczyć na rynek pracy. Realizacja projektu w ramach międzynarodowego programu „Comenius” ułatwia porównanie systemu edukacji, kariery zawodowej oraz rynku pracy w branży turystycznej. Projekt rozpoczął się w 2013 roku i potrwa do końca roku szkolnego 2014/2015. Już we wrześniu br. planowana jest kolejna wizyta uczniów Centrum Kształcenia Sportowego w Riccione, w grudniu „Młodzi odkrywcy” pojadą do Regensburga, a projekt zakończy wizyta wszystkich uczestników projektu w Szczecinie.

W debacie udział wzięli uczniowie z klas o profilu turystyka, rekreacja i hotelarstwo z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Sportowymi w Centrum Kształcenia Sportowego oraz z Zespołu Szkół nr 6 i Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie.

Pytania do debaty zbierano za pośrednictwem szczecińskiego Portalu Edukacyjnego - https://pe.szczecin.pl/chapter_201000.asp

Liderem projektu i organizatorem debaty była pani Wioletta Fejdasz z Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla w Szczecinie, koordynatorka projektu „Young Explorers’ Enterprise”.

Poniżej pytania, jakie dotarły do organizatorów debaty za pośrednictwem Portalu Edukacyjnego:
- Co szkoły robią, żeby absolwenci znaleźli w przyszłości pracę?
- Czy w takiej szkole można zrobić kurs przewodnika?
- Czy szkoła ma wiedzę, ilu absolwentów podjęło pracę w zawodzie?
- Dlaczego nie nawiązuje się współpracy szkół z biznesmenami z branży turystycznej, którzy gwarantują pracę absolwentom?
- Dlaczego szkoły o profilu turystyka nie kładą większego nacisku na naukę języków? U absolwentów największym problemem jest dobra znajomość języków.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.
 

Lista załączników:

Autor:  Centrum Kształcenia Sportowego 
25.09.2014