przejdź do głównej treści strony
Strona główna

Portal Edukacyjny Miasta Szczecin

Na uczelni pokazali licealistom jak działa serce

29 stycznia br. w Centrum Dydaktyczno – Badawczym Nanotechnologii ZUT odbyło się kolejne spotkanie z nauką, które dedykowane jest uczniom szkół ponadpodstawowych.
W rozszerzonych zajęciach z biologii uczestniczyło ponad 300 licealistów ze Szczecina. Organizatorem wydarzenia był Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT.

To było bardzo ciekawe spotkanie. W szkole skupiamy się tylko na podstawie programowej. Tu mogliśmy dowiedzieć się czegoś więcej – powiedziała Ula Kujawa z III LO w Szczecinie.

Wykład dotyczył najważniejszego organu w ciele człowieka. Podczas zajęć młodzież poznała budowę serca i jego komórek (kardiomiocytów). Dr hab. inż. Alicja Dratwa-Chałupnik

z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT wytłumaczyła licealistom m.in. na czym polega działanie pompy ssąco - tłoczącej odpowiedzialnej za utrzymanie przepływu krwi
w naczyniach krwionośnych, dzięki której krew spełnia swoje zadania w organizmie.

Zajęcia rozszerzyły wiedzę uczniów szkół średnich na temat istotnego elementu układu sercowo-naczyniowego jakim jest mięsień sercowy. Takie wydarzenie może jak najbardziej wzbudzić w uczniu chęć pogłębiania wiedzy w dziedzinie, którą jest on zainteresowany – powiedziała dr hab. inż. Alicja Dratwa-Chałupnik z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT.

Zdaniem organizatorów spotkania, dzięki tym wykładom młodzież ma możliwość poznania uczelni od środka.

Przeglądamy statystyki z poprzednich lat i faktycznie część studentów biotechnologii i kynologii to osoby, które wcześniej uczestniczyły w tym programie. Jest to dobry początek, żeby zainteresować młodych ludzi naszą uczelnią – powiedział dr inż. Adam Lepczyński, pełnomocnik ds. promocji Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT

Kolejne spotkanie z nauką organizatorzy zaplanowali w połowie marca. Podczas wykładu otwartego licealiści dowiedzą się czym jest koronawirus, jak się przed nim chronić i czy w najbliższym czasie grozi nam epidemia. Zajęcia poprowadzi dr hab. inż. Paweł Nawrotek z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii (Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT).  

Autor:  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny 
30.01.2020
Zostaw 1% w Szczecinie - tu znajdziesz listę organizacji!